روزنامه “ایران” تائید می کند که رئیس جمهوری، در حکومت ایران اختیاراتی ندارد

روزنامه “ایران” که متعلق به دولت بوده و معمولا دیدگاه های دولتی را انتشار می دهد، در مقاله اساسی امروز خود، عملا تائید می کند که در حکومت اسلامی ایران، مقام رئیس جمهوری فاقد هر گونه اختیارات اجرایی می باشد و نهادهای پرقدرت دیگر حکومتی، می کوشند قدرت را از دست دولت بربایند.

روزنامه ایران در سرمقاله ی امروز خود (سه شنبه)، با اشاره به سخنان هفته گذشته حسن روحانی  درباره تفکیک قوا نوشته است: از تفکیک قوا، تمایز بخشیدن میان سه امر قانونگذاری و اجرا و قضاوت است. ولی نیک می‌دانیم که این سه مفهوم در عین حال که روشن هستند، ولی در مرز‌های میان آن‌ها قدری ناروشنی دیده می‌شود. برای مثال دولت‌ها یا قوه مجریه تا چه حد می‌توانند در تهیه و تدوین مقررات و آیین‌نامه‌ها عمل کنند؟ آیا این کار دخالت در قوه مقننه نیست؟ یا دستگاه قضایی تا چه حد قادر به ورود به اجراییات دستگاه اجرایی و دولت است؟

حسن  روحانی پیشتر درباره استقلال قوه ی قضایی و مقننه گفته بود:  استقلال دستگاه قضایی و قاضی برای ما بسیار مهم است .اینکه قاضی چارچوب حقوق‌اش طبق قانون اساسی، تا کجاست و آیا بخاطر شکایت یک فرد، می‌تواند حقوق عامه را زیر پا بگذارد، بخاطر اینکه ماشین من خسارت دیده و من شکایت کردم، می تواند آن اتوبان را کلاً ببندد و می‌گوید که من تشخیص می‌دهم که این اتوبان را ببندم چون در آن تصادف شده است و چه مقدار و تا کجا حق دارد و در حقوق عامه تا کجا می‌تواند دخالت کند

وی افزد: واقعا «چه کسی مسئول است؟ دستگاه اجرایی مسئول اداره کشور است یا یک قاضی یا مأمور امنیتی مسئول اداره کشور است؟  باید به داد تفکیک قوا برسیم.»

روزنامه ایران در ادامه نوشته است  : مرز میان این دو حوزه قضایی و دولت قدری ظریف است. و به علت قدرتمند بودن و باز بودن دست نهاد قضایی مواردی پیش می‌آید که با تفسیر مُوَسَّع از اختیارات این سازمان، امور اجرایی کشور را به شدت  دچار اختلال کرده است .

روحانی پیشترگفته بود: آیا یک قاضی می تواند  بخاطر ضعف مدیریت، مدیر را در راهرو دادگستری ببرد؟ اگر یک قطار تأخیر کرد بخاطر اشکال مدیریت، دادستان می‌تواند راننده لوکوموتیو را به زندان ببرد که چرا تأخیر کردی چون یک مسافر با موبایل شکایت کرده است. آیا می تواند خلبان را پایین بکشد و ببرد دادگاه که یک مسافر شکایت کرده است.

این روزنامه با مطلب انتقادی خود آب پاکی را بر روی دست همه ریخته است و به این طریق  گفته است دولت روحانی هیچ کاره است وکاملا دخالتی در امور اجرایی کشور ندارد و حتی بالعکس قوه ی قضائیه با داشتن قدرت مطلق از سوی علی خامنه ای در همه  ی امور مجوز دخالت را دارد.قوه قضائیه تحت نظارت و مدیریت صد در صدی علی خامنه ای است .