روزنامه ایندیپندنت چاپ لندن در گزارشی نوشت:ایالات متحده  طرح جامعی را به هدف قطع ارتباط کامل اقتصاد ایران با جهان آماده کرده است 

در این گزارش آمده است که ۱۴ بانک با اتهام «نقض حقوق‌بشر، توسعه موشکی و تروریسم» در فهرست سیاه قرار می‌گیرند.  نه تنها بانک‌ها، بلکه صرافی‌ها، سیستم‌های پرداخت حواله و سیستم‌های انتقال غیررسمی که به طور مکرر استفاده می‌شوند، نیز هدف قرار می‌گیرند.

ارزیابی می شود با اجرای این طرح درآمدهای ارز خارجی حکومت ایران بیش از پیش به صفر نزدیک خواهد شد

این روزنامه چاپ لندن نوشته است : سعید خطیب زاده سخنگوی وزارت خارجه ایران چند روز پیش در تکذیب گزارش‌های مربوط به مذاکره محرمانه نمایندگان تهران و واشنگتن در عمان، گفته بود: «نه مذاکره‌ای بوده و نه انجام خواهد شد. اگر آمریکا می‌خواهد گوشه‌ای در اتاق برجام داشته باشد، باید تحریم‌ها را متوقف و خسارت‌ها را جبران کند».

در ادامه این گزارش آمده است: اما طرح جدیدی که هم‌اکنون مشاوران پرزیدنت  ترامپ، در حال بررسی آن هستند، نشان می‌دهد که نه تنها لغو تحریم‌ها موضوع بحث نیست، بلکه تحریم‌های گسترده‌تری برای قطع کامل ارتباط اقتصادی ایران با جهان طراحی شده که بازگشت از آنها برای جو بایدن، نامزد دموکرات انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا نیز به‌سادگی امکان‌پذیر نخواهد بود.

ایندیپندنت نوشته است: فارغ از اینکه تکذیبیه سعید خطیب‌زاده تا چه اندازه به حقیقت نزدیک است، فضایی که او به عنوان شرایط «ایده‌آل» جمهوری اسلامی برای مذاکره با آمریکا ترسیم می‌کند، دورترین فاصله را با واقعیت‌های موجود و حتی سابقه تهران در مذاکره و توافق با دولت باراک اوباما دارد.

روزنامه فارسی ایندیپندنت نوشته است: خطیب‌زاده نیز مانند وزیر خارجه، رئیس‌جمهوری و دیگر مقامات تهران از پیشینه رایزنی‌های محرمانه‌ای که در اواخر دوران  محمود احمدی‌نژاد در عمان انجام شد، مطلع هستند.  این مذاکرات در اوج تحریم‌ها با چراغ سبز رهبر حکومت  اسلامی و مستقل از دولت احمدی‌نژاد دنبال شد و در نهایت اعتبار امضاء توافقنامه به دولت حسن روحانی رسید.

در همان دوران نیز بارها شرط لغو تحریم‌ها به عنوان پیش‌شرط آغاز مذاکراتی اعلام می‌شد که در واقع در جریان بود.

در ادامه گزارش این روزنامه امده است که اکنون در آخرین سال ریاست‌جمهوری روحانی، شرایط مشابهی پدید آمده و وعده خروج از بن‌بست جاری می‌تواند شعار انتخاباتی نامزد منتخب انتخابات  ۱۴۰۰ باشد که علی خامنه‌ای مشخصات او را «جوان و انقلابی» تعیین کرده است.

بر خلاف آنچه خطیب‌زاده و دیگر مقامات تهران ادعا می‌کنند، چه بایدن به کاخ سفید راه یابد و چه پرزیدنت ترامپ در سمت خود باقی بماند، لغو تحریم‌ها، پیش‌شرط  آغاز مذاکره نیست (همانگونه که دور قبلی تحریم‌ها در دو مرحله پس از توافق هسته‌ای مقدماتی و برجام لغو شد).