روزنامه جمهوری اسلامی خطاب به صدا و سیما:همه دنیا به دنبال گسترش شبکه های اجتماعی هستند شما به دنبال فیلتر!!!

روزنامه جمهوری اسلامی در انتقاد از قائم مقام صداوسیما که گفته است باید شبکه های اجتماعی را فیلتر کرد نوشت:  همه دنیا از گسترش شبکه های اجتماعی  استقبال می کنند،شما که خود را رسانه ملی می دانید  به دنبال فیلترش هستید؟

این در حالی که تمام سران حکومت از شبکه های اجتماعی به عنوان یک وسیله برای رساندن پیام استفاده می کنند ولی به مردم اجازه نمیدهند که از اینترنت به راحتی استفاده کنند و خواهان فیلتر کردن آن هستند.

روزنامه جمهوری اسلامی نوشته است:   قائم‌مقام صداوسیما مهم‌ترین مشکل سازمان خود را فضای مجازی می‌داند که وارد جبهه ما شده و جولان می‌دهد.

در ادامه نوشت:   نادرست بودن این ایراد آنقدر واضح است که احتیاج به توضیح ندارد چون در واقع این رسانه ملی است که با برنامه‌های یکطرفه خود به رونق فضای مجازی کمک می‌کند و باید گفت مهم‌ترین عامل گسترش فضای مجازی، صداوسیما به عنوان بزرگترین و پرهزینه‌ترین رسانه کشور است.

روزنامه جمهوری اسلامی نوشت:   فضای مجازی امروز به حدی در جهان گسترش یافته که دولت‌ها در ترویج آن می‌کوشند و هزینه می‌کنند ولی در کشور ما به دلائلی که کاملا روشن است عده‌ای این فضا را مزاحم خود می‌دانند و هر روز برای براندازی آن نقشه‌ها می‌کشند و تصورشان اینست که آسان‌ترین راه فیلترینگ است، یعنی پاک کردن صورت مسئله

در ادامه انتقاد روزنامه جمهوری اسلامی امده است:    فضای مجازی در این روزگار کرونایی و قرنطینه خانگی یکی از عوامل مهم کاهش اضطراب‌های اجتماعی بوده و معلوم نیست آقایان تا چه زمانی باید اینقدر احساس آسیب‌پذیری کنند که از ریسمان سیاه و سفید هم بترسند. بجای این گونه اظهارات و بهانه‌تراشی‌ها در تقویت خودتان و برگرداندن اعتماد عمومی تلاش نمائید هرچند که نمی‌کنید!

معین الدین سعیدی نماینده مجلس نیز  با انتقاد از فیلتر بودن شبکه‌های اجتماعی گفت:  «نکته‌ای که برای من جالب است بحث توئیتر است. توئیتر در کشور ما فیلتر شده و برهمین اساس، مردم عادی نباید به آن دسترسی داشته باشند چون استفاده از فیلترشکن‌ها هم جرم محسوب می‌شود و یا به لحاظ قانونی، محل اشکال است. چگونه است که نمایندگان مجلس و حتی اعضای هیئت رئیسه تند تند توئیت می‌کنند؟! چطور این کار را می‌کنند؟! باید این سوال را از آنها پرسید».

سعیدی در ادامه افزود:   اینگونه راحت صحبت کردن از فیلتر اینستاگرام، درست نیست، در حالی که  می‌دانیم بسیاری از طریق همین نرم‌افزار معیشت خود را می‌گذرانند.

او گفت:    رطب خورده که نباید منع رطب کند! برخی از همین همکاران و برخی نهادها و سازمان ها  که خواهان فیلتر اینستاگرام هستند خودشان هم در این فضا فعال هستند. باید خیلی فنی و کارشناسی ورود کنیم چرا که با فضای کورونا به بسیاری از مشاغل ثابت شد که اینستاگرام می‌تواند، مفید باشد. باز هم تأکید می‌کنم از نظر من پذیرفته شده نیست که وقتی ما برای مردم عادی توئیتر را مناسب نمی‌دانیم خودمان از آن استفاده کنیم».

سعیدی افزود:   «اگر واقعا معتقد به فیلتر توئیتر هستیم، چگونه خودمان قانون را دور می‌زنیم؟! این ابدا پذیرفته شده نیست».