روزنامه جمهوری اسلامی : مگر پولشویی یا حمایت از تروریسم می کنید که از FATF می ترسید؟

روزنامه جمهوری اسلامی در انتقاد از تندروهای حکومت نوشت: مخالفان “اف‌ای‌تی‌اف” برای پیشبرد نظر و هدف خود، به جعلیاتی متوسل شده‌اند که اصولاً در مقررات مربوط به آن وجود ندارد.

این روزنامه در ادامه نوشته است:  پیوستن ما به “اف‌ای‌تی‌اف” موجب می‌شود ما بتوانیم با استفاده از حضور در این پیمان بین‌المللی به افشاگری علیه اقدامات خلاف دیگران از پول‌شوئی و حمایت‌های آنها از تروریسم بپردازیم. کسانی باید از پیوستن به “اف‌ای‌تی‌اف” بترسند که مرتکب تخلفاتی از قبیل پول‌شوئی و حمایت از تروریسم می‌شوند و با استفاده از جابجائی‌های پولی، اهداف ضد انسانی خود را دنبال می‌کنند. ما که تمام فعالیت‌هایمان بر مبنای قانون است، چرا باید از حضور در چنین پیمانی بیمناک باشیم؟

اف‌ای‌تی‌اف دو خواسته مهم از ایران دارد: یکی عضویت در کنوانسیون مبارزه با جرایم سازمان‌یافته فراملی معروف به کنوانسیون پالرمو، و دیگری پیوستن به کنوانسیون مقابله با تأمین مالی تروریسم یا CFT. دو کنوانسیون سازمان ملل که یک دهه پس از تاسیس اف‌ای‌تی‌اف ایجاد شدند.

بیش از یک سال است که دو لایحه پیوستن به این کنوانسیون‌ها، پس از تصویب پر جار و جنجالشان در مجلس و رد شدن در شورای نگهبان، منتظر اظهار نظر مجمع تشخیص مصلحت نظام است.

حسن روحانی، نیز  چندی پیش با گلایه از تعلل مجمع، گفته بود: “رهبری به صراحت می‌گوید با لوایح دولت مشکلی ندارم.” و به منتقدان پیوستن به این دو کنوانسیون هشدار داد که “موضوع منافع ملی است. همه باید بایستیم و نباید بگذاریم ترامپ و تروریست‌های کاخ سفید موفق شوند. این‌ها دارند رابطه ایران را با بانک‌های جهان ترور می‌کنند.”