روزنامه جهان صنعت در واکنش به تلاش دولت برای جذب نقدینگی: نگذارید دولت دست توی جیب مردم کند

اجازه ندهید دولت دست در جیب مردم کند. این عنوان مقاله ای است که دکتر غلامرضا کیامهر استاد دانشگاه در انتقاد به سیستم بانکی و اقتصادی دولت در روزنامه جهان صنعت منتشر کرده است.

این استاد دانشگاه تهران نوشته است: ‏مردم و جامعه از رییس بانک مرکزی  انتظار دارند که نه فقط به عنوان یک مدیر منصوب دولت در راس تشکیلات بانک مرکزی از سیاست‌های پولی کشور حمایت کند بلکه با قدرت هرچه تمام‌تر در برابر دولت ‏ایستاد و حتی به بهای از دست دادن پست و میز و مقام خودش هم که شده، در مقابل درخواست‌های دولت برای چاپ ‏بی‌حساب و کتاب پول بدون پشتوانه و تورم‌زا بایستد .

دکتر کیامهر در ادامه نوشته است:  با این ایستادگی هم نام نیک و ماندگاری در تاریخ حیات بانک مرکزی از ‏خود به یادگار گذارد و هم دولت را وادار کند به جای پول ‌پاشی‌های بی‌حاصل و افزایش بی‌محابای حجم نقدینگی در جامعه، به ‏شفاف‌سازی و کاهش هزینه‌های اداری خود بپردازد.

این مقام ارشد دانشگاه تهران نوشته است:  با ابراز اندکی شهامت و شجاعت، به خاطر منافع کل ملت و مملکت، ‏ردیف‌های هزینه‌ای نامرتبط با وظایف و ماموریت‌های ذاتی دولت را که سرجمع آن‌ها رقم بسیار بزرگی را تشکیل می‌دهد، از ‏بودجه سال ۹۹ حذف کند و در آخرین سال دور قانونی خود انضباط مالی را به عنوان یک اصل خدشه‌ناپذیر، در دستور کار ‏سیاست‌های اقتصادی دولت قرار دهد، جلوی ریخت‌وپاش‌های غیرضروری دستگاه‌های دولتی را با جدیت بگیرد.

این کارشناس امور بانکی و اقتصادی نوشت:   میز‌های مدیریتی ‏و پرهزینه تصمیم‌گیری و مشکل‌تراشی برای کارآفرینان و فعالان اقتصادی بخش خصوصی را که راه ورود سرمایه‌های خالق ‏ثروت برای همه سد کرده از میان بردارد چرا که  ایجاد آن‌ها بیشتر برای تراشیدن پست و مقام برای بعضی ‏خواص و نورچشمی‌ها و در نتیجه افزایش هزینه‌های دولت بوده است.

وی نوشته است:  در اقدام شجاعانه دیگری به جای وارد کردن ‏فشار‌های مالیاتی ناعادلانه و ناروا به شرکت‌ها و موسسات کوچک و کم‌درآمد که کورونا هم رمقی برای ادامه حیات آن‌ها باقی ‏نگذاشته است، منبع اصلی درآمد‌های مالیاتی خود را روی بنگاه‌های بزرگ و پردرآمد و کارتل‌های اقتصادی وابسته به برخی ‏کانون‌های قدرت که به بهانه‌های مختلف سال‌هاست از پرداخت مالیات به دولت سرپیچی کرده‌اند، متمرکز کند و به سراغ فراریان مالیاتی قدر قدرت بروند.