روزنامه شهروند: در برنامه های حکومت برای یاری رسانی به مردم، کارگران را فراموش کرده اند

روزنامه شهروند در گزارشی با عنوان “جای بزرگ خالی کارگران در دستورالعمل‌ها ‏ی کورونایی دولت”  نوشت: با بالا گرفتن ‏زمزمه‌های برگشت کارگران به محیط‌های کاری و گفتن از باید‌ها و نبایدها، فعالان این حوزه از نگرانی‌هایی می‌گویند که سلامت ‏و امنیت شغلی کارگران را تهدید می‌کند.

در این گزارش آمده که آن‌ها می‌گویند کارگران کارگاه‌های کوچک در حال بازگشت به کارند و این یعنی دو برابر ‏شدن خطر برای آنها. علی خدایی، فعال کارگری، نبود امنیت شغلی کارگران قرارداد موقت و روزمزد را مسائلی قدیمی می‌داند و ‏به روزنامه شهروند گفته است:  «نبود امنیت شغلی مسئله همیشگی کارگران قرارداد موقت بوده و با شیوع کرونا این نگرانی وجود دارد ‏که با حاضر نشدن در محیط کارشان، شغل‌شان را از دست بدهند».

شهروند نوشت: با  شیوع کرونا و واهمه همه‌گیر شدن و بالا رفتن آمار مبتلایان ،‏منجر به تصویب و تدوین پروتکل‌ها و دستورالعمل‌هایی از سوی دولت  روحانی برای تامین سلامت شهروندان شد؛ پروتکل‌هایی که هنوز در میزان ‏اجرایی و الزام‌آور بودن‌شان تردید‌هایی وجود دارد.

سرپرست سازمان رفاه، و اجتماعی شهرداری تهران از رها شدن ۴ تا ۵ هزار معتاد زندانی در تهران خبرداده و گفت:  ما برای معتادان مراکز ماده ۱۶ و زندانیانی که آزاد شدند و می‌خواهند در گرم‌خانه‌ها حضور یابند، جا نداریم و نمی توانیم آنها را در شهر مستقر کنیم چرا که اگر مبتلا به کرونا باشند یک چالش جدید برای ما ایجاد می‌کند».

ماده ۱۶ قانون مبارزه با مواد مخدر، آئین‌نامه اجرایی مراکز نگهداری، درمان و کاهش آسیب معتادان است و بر همین اساس این گونه مکان‌ها مراکز ماده ۱۶ خوانده می‌شوند.

مالک حسینی، گفت: با بسته شدن مراکز نگهداری معتادان در پی شیوع کرونا چند هزار معتاد در سطح شهر تهران رها شده‌اند. در گرم‌خانه‌هایی که برای اقامت موقت افراد بی‌خانمان در نظر گرفته شده تا کنون ۴۰ مورد مشکوک ابتلا به کرونا شناسایی شده است.

در این گزارش آمده است که گرم‌خانه‌ها که ۲۲ واحد آن در مناطق مختلف تهران راه‌اندازی شده مراکزی هستند که افراد بی‌خانمان را به طور محدود اسکان می‌دهند.