روزنامه فرانسوی لوموند گزارش می‌دهد که در ایران طوفان و سقوط نزدیک می شود

دونالد ترامپ وعده های انتخاباتی خود را مو به مو اجرا کرداو از شعار محوری حزب جمهوریخواه آمریکا تبعیت کرد که طبق آن جمهوری اسلامی عامل اصلی  در تمام مسائل و مشکلات خاورمیانه است

روزنامه فرانسوی لوموند روز ۲۳ شهریور طی مطلبی با عنوان ایران- طوفان نزدیک می‌شود می‌نویسد: در حالی که مدت کوتاهی پیش از این به نظر می رسید همه چیز بر وفق مراد جمهوری اسلامی پیش می‌رود اکنون میبینیم که این رژیم هم در داخل کشورهم در خارج کشور در موضع تدافعی قرار گرفته و به هر سو که می چرخد با مانع مواجه می شود به طوری که آشکارا نگران آینده خود در کوتاه مدت است.

لوموند پس از مرور تحولات منطقه و خروج آمریکا از برجام می افزاید سرمایه گذاران بزرگ اروپایی به ایران  بازگشتند اما رئیس جمهور جدید آمریکا دونالد ترامپ وعده های انتخاباتی خود را مو به مو اجرا کرد و توافق نامه اتمی وین را به رودخانه پوتومک در واشنگتن انداخت.

او از شعار محوری حزب جمهوریخواه آمریکا تبعیت کرد که طبق آن جمهوری اسلامی عامل اصلی  در تمام مسائل و مشکلات خاورمیانه است.

این رژیم حزب الله را تا دندان مسلح کرده است و از جمله انبارهای انباشته از موشک‌های تهدید کننده برای اسرائیل در اختیار آنها قرار داده است.

عراق را بی ثبات کرده و یک زرادخانه موشکی بزرگ نیز برای خود ایجاد کرده است.

لوموند در ادامه به تحولات قیام مردم ایران و اعتراضات اجتماعی و تشدید تحریم‌ها علیه رژیم میپردازد و مینویسد ترامپ تحریم ها علیه رژیم ایران را مجددا برقرار کرد و قرار است در ماه نوامبر تحریم‌های دیگری را نیز اعلام کند.

تحریم‌ها فروش نفت جمهوری اسلامی را دشوار خواهد کرد.

شرکت‌های اروپایی که به آنها اخطار شد باید بین بازار ایران و بازار ایالات متحده یکی را انتخاب کنند در حال ترک ایران هستند و وضعیت اقتصادی این کشور مستمرا رو به وخامت می‌رود.

از ماه آوریل ریال نیمی از ارزش خود را از دست داده و کار اعتراضات اقتصادی و سیاسی بالا گرفته است.

تظاهرات خیابانی شمار زیادی از شهرهای کشور را به لرزه در می آورد سر سختان  رژیم بر محور علی خامنه ای و سپاه پاسداران که خود به یک قدرت اقتصادی و نظامی بزرگ تبدیل شده است حسن روحانی را به حاشیه راندند.

روزنامه لوموند درباره وضعیت رژیم در عراق و روسیه و سوریه می‌نویسد وضعیت درعراق به عنوان یک  تحت الحمایه خوب نیست پروسه طولانی و پر فراز و نشیب تشکیل دولت جدید در بغداد مخالفت های فزاینده  با مداخله رژیم ایران در امور داخلی عراق را خنثی میکند.

در بین شیعیان عراقی جایگاهی ندارند و کنسولگری جمهوری اسلامی را به  آتش کشیدند.

روابط رژیم ایران با شرکای روسی خود نیز مرحله دشواری را می‌گذراند چراکه اسرائیلی‌ها در برابر تهدیدهای رژیم ایران یک  پشتیبان محکم به نام روسیه پیدا کردند و روسها رژیم ایران را قانع کردند که از فاصله ۸۵ کیلومتری مرز با اسرائیل فراتر نرود.

لوموند در بخش پایانی مقاله ایران- طوفان نزدیک می‌شود درباره چشم انداز مذاکره آمریکا و رژیم نوشته است: واشنگتن شرایط خود را برای مذاکره به رژیم تهران اعلام کرده و می‌گوید می‌توان درباره توافق وین دوباره به مذاکره پرداخت و لغو تحریم‌ها را مد نظر قرار داد مشروط بر آنکه توافقنامه‌ای جدید زرادخانه موشکی جمهوری اسلامی و سیاست منطقه‌ای آن را نیز دربرگیرد.

ایالات متحده می‌خواهد به این ترتیب دالان شیعه را برچیند.

از نظر برخی ناظران این به مثابه درخواست خودکشی از جمهوری اسلامی است و طبعا چنین مذاکره را رد خواهد کرد.

از نظر بخشی دیگر مانند دنیس راس دیپلمات پیشین آمریکایی رژیم ایران در لحظه مناسب یعنی لجظه ای که روحیه بازاری و معامله‌گر آن بر اراده سلطه بر منطقه بچربد ممکن است راه سازش را برگزیند اما هیچ تضمینی برای این  چشم انداز وجود ندارد.

6 دیدگاه‌

  1. بله، حکومت ایران باید عبرت بگیرد و بفهمد تا زمانی که سلاح هسته ای ندارد آمریکا در پی ساقط کردن آن است و مذاکره و توافق هم سودی ندارد چرا که آمریکا به عهد و پیمان خود وفا نخواهد کرد، تنها راه برای ایران خروج از برجام و npt و ساخت سلاح هسته ای واقعیست

  2. درود بر ملت و دولت اسرائیل. رژیم اشغالگر اسلامی جنایتکار و نیرنگ باز است. فقط و فقط با زبان زور با فرقه تبهکار مافیایی که ایران را اشغال کرده است می توان طرف شد. درود بر آقای ناتانیاهو که تنها رهبری در دنیا است که ماهیت تبکارانه اشغالگران اسلامی را افشا می کند.

  3. متاسفانه اکثر درآمدهای ملت و کشور ایران برای ساختن جنگ افزار و جهت کمک به جنگ افروزی در سایر نقاط دنیا میشود. دولت خود از جیب ملت میدزدد و اختلاس نیابتی میکند تا تامین هزینه ها یک لحظه دچار وقفه نگردد. تحریمهای آمریکا کمر شکن نیست بلکه این ظلم و چپاول از بیت المال و سیر کردن شکم سایر ملل کمر شکن است.

  4. عاقبت حکومتی که مصلحت چند صد نفر گرگ زاده و مدیر بی کفایت یا مدیر دزد را بر مصلحت ۸۰میلیون ایرانی ترجیح دهد بهتر از این نمیشود.در حالیکه دم از بیت المال و مال حلال میزنند جایی نیست که دستشان به حق خوری و پول زور آلوده نشده باشد.این چه ایدئولوژی هست که هنر پیشه ما از ایران خارج میشود کشف حجاب میکند!؟مدیر دولتی عکس اقای خمینی بالای سرش میزند و دزدی میکند!؟دیپلمات ما بازنشسته میشود در آمریکا یا انگلیس ساکن میشود!؟رئیس بانک چفیه میبندد و در صف اول تظاهرات روز قدس شرکت میکند و با ۳هزار میلیارد راهی دیار کفر میشود!؟و…گویا یک نیروی شیطانی به بعضی از دولتمردان و سیاستمداران و مدیران ما ماموریت داده تا هر آنچه از ایران و ایرانی هست را نابود کنند.دیار کفر برای ما کفر هست برای آقایان و فرزندانشان مدینه فاضله و…میباشد.ولی من نگران نیستم چون اگر بحث جنگ باشد امام حسین و شهادت و بهشت در انتظارم(مردم عادی یا رعیت!)و اگر راهی نباشد در صورت لزوم امام حسن و صلح برای آقایان و در صورت تداوم حکومت ایشان ما در سایه ایشان آخرتمان تضمین میباشد!!!پس در هر دو حالت من از اهل بهشت هستم!!!!!!!!!!…..

  5. سلام. من بعنوان یک ایرانی با هیچ ملت و قومی دشمنی ندارم و پیام من صلح و آشتی بین همه جهانیان است. دشمن من نظام حاکم بر ایران است و بسیار سرکوبگر و خونریز است و من ایرانی را میترساند. ما به یک و چند پشتیبان از خارج نیاز داریم .به امریکا اطمینان نمیکنیم چون سرانش همیشه میگویند در پی تغییر حکومت در ایران نبستند.روسیه ج ا ا را حمایت میکند اما ملت ایران حامی قوی و مطمئن ندارد.

  6. سلام بر ترامپ عزیز و همه انسان های باشرف که برای نجات میلیون ها پناهنده و اواره ایرانی در سراسر جهان از جمله در امریکا و ایجاد وطنی امن برای بازگشت به میهنشان اقدامی عملی وحتی نظامی انجام می دهند

Comments are closed.