روزنامه کیهان تهران: آقای ظریف! اقدام ضد منافع ملی خود را به دیگران نسبت ندهید

روزنامه کیهان وابسته به علی خامنه ای در واکنش به سخنان روز گذشته (یکشنبه)  ظریف که گفته بود برخی به آمریکا گرا می‌دهند که «با ما بهتر می‌توانید کار کنید » نوشت: ظریف به  جای پاسخگویی نسبت به پیامدهای عملکرد خود بر سیاست و اقتصاد کشور، به حمله و تخریب علیه منتقدان دولت پرداخت.

محمد جواد ظریف در گفت‌وگو با سایت انتخاب گفته بود که برخی از جناح‌های سیاسی در ایران نگران هستند که بعد از روی کار آمدن دولت بایدن، در ایران نیز طیف نزدیک به حسن روحانی و اصلاح‌طلبان مورد توجه قرار گیرند ولی خواستار آن شده که به حوزه سیاست خارجی نگاه “ملی” شود.

کیهان در ادامه افزود:  نکته قابل تامل در این گفت‌و‌گو آنجاست که  ظریف برای بار چندم از ضرورت پرهیز از نگاه جناحی به سیاست خارجی سخن گفته است.

ظریف در این گفت و گو گفته است : «بعضی دوستان می‌روند و به آمریکا “گرا” می‌دهند که با ما بهتر می‌توانید کار کنید. ما که سکوت می‌کنیم، دلیل نمی‌شود که متوجه این گراها نیستیم. آنان گفته‌اند اینها در قدرت نمی‌مانند و قدرت دولت روحانی چند روزه است. اینجاست که فکر می‌کنم سیاست خارجی نیاز به این دارد که منسجم باشد، اینجاست که فکر می‌کنم ما با خارجی که طرفیم، یک نفر واحد باید تلقی شویم».

این روزنامه ی تندروی حکومت در پاسخ نوشته است: پایبندی ظریف به غیرجناحی شدن سیاست خارجی را می‌توان از کنشگری وی به‌عنوان عضو ارشد مذاکره‌کننده پرونده  در دورانی که پرونده هسته‌ای در اختیار دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی و حسن روحانی بود سنجید و مشخص کرد که چه کسی به‌دنبال استفاده حزبی و سیاسی از مذاکرات هسته‌ای به قیمت هزینه کردن از منافع ملی بودند و البته به غربی‌ها گرا‌های معناداری می‌دادند.

کیهان تهران در پایان نوشته است: جناب ظریف  ۷ سال پیش نیز  در اندیشکده شورای روابط خارجی آمریکا سخنرانی کرد و از آنان التماس کرد اگر با ما توافق نکنید مردم ایران در انتخابات به ما رای نمی‌دهند!

ظریف در سخنان روز گذشته اش نامزدیش را در انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۴۰۰ را رد کرده است ولی گفته است که آماده است وزیر خارجه دولت بعدی باشد.

ظریف، در ادامه در ارتباط با سند همکاری ۲۵ ساله با چین گفته است:  دولت چین «در حال بررسی متن آخری است که دولت ایران تنظیم کرده است».

او به جزئیات این متن اشاره نکرده ولی گفته است که علی لاریجانی، رئیس پیشین مجلس ایران اکنون در یکی از ساختمان‌های وزارت خارجه مستقر شده و این موضوع را دنبال می‌کند.