روزنامه لبنانی” اسماعیل قاآنی در مذاکرات پنهانی با نصرالله دستور داد علیه اسرائیل اقدام نکنند

یک روزنامه معتبر لبنانی گزارش داد که سپاهی اسماعیل قاآنی فرمانده جدید سپاه قدس در روزهای گذشته دیدار محرمانه ای از بیروت داشته که در آن، با حسن نصرالله و دیگر سرکردگان حزب الله لبنان گفتگوهای مفصلی به عمل آورده است. به احتمال زیاد، این دیدار پیش از وقوع هلاکت محسن فخری زاده روی داده و به اوضاع بحرانی در سوریه و لبنان و مشکلات مالی و عملیاتی گروه های وابسته به رژیم اختصاص داشته است.

روزنامه لوریان لوژور چاپ بیروت، این خبر را در حالی انتشار داد که بحران سیاسی در لبنان همچنان ادامه دارد و سعدالدین حریری هنوز نتوانسته است دولت جدید خود را برپا سازد که یکی از علل آن پافشاری حزب الله برای به دست گرفتن پست های کلیدی بیشتری در دولت آینده می باشد.

سعد حریری، که خود از مخالفان سرسخت حزب الله است، و پدرش رفیق حریری نیز به همین علت توسط حزب الله ترور شد، به آسانی حاضر به شرکت دادن حزب الله نیست و ایالات متحده نیز او را تشویق می کند که در کاهش نفوذ سیاسی حزب الله همچنان کوشا باشد.

ولی روزنامه لوریان لوژور نوشت که ماموریت اصلی اسماعیل قاآنی از مذاکرات با نصرالله آن بوده که به وی هشدار دهد در ماه های آینده از هیچ اقدامی علیه اسرائیل که موجب تحریک این کشور و شعله ور گردیدن آتش جنگ شود، خودداری ورزد.

آگاهان امور ایران پیشتر گفته بودند که علیرغم همه تهدیدهای جنگی که پس از هلاکت فخری زاده شنیده شد، سران حکومت به نحوی سخنان خود را بیان می کنند که به تهدید جنگی مستقیم علیه اسرائیل تعبیر نشود. فرماندهان سپاه و سران رژیم، در عین حال که در اظهارات اخیر و هنگام خاکسپاری فخری زاده اعلام کردند که رژیم “سخت انتقام خواهد گرفت”، ولی سخنان آن ها به شیوه بوده که به یک تهدید فوری علیه اسراییل تعبیر نشود.

آقای منشه امیر شب گذشته (دوشنبه) در یک مصاحبه تلویزیونی گفت که رژیم در انتظار آغاز به کار دولت جو بایدن است و می کوشد تا آن هنگام، آتش جنگ را شعله ور نسازد.

روزنامه لبنانی لوریان لوژور از قول یک مقام ارشد حزب الله که از او نام نبرد نوشت: «حکومت اسلامی ایران بی تردید به تعرض رژیم صهیونیستی پاسخ لازم را خواهد داد، ولی  این انتقام جویی، از طریق خاک لبنان یا سوریه نخواهد بود»