روزنامه نگاران ایرانی به بسته شدن روزنامه ها اعتراض کردند و خواهان تجدید انتشار شدند

انجمن صنفی روزنامه‌نگاران تهران در اعتراض به توقف ممنوعیت انتشار نشریات از روز ۲۰ فروردین‌ماه،با انتشار بیانیه ای نوشت :  اطلاع‌رسانی و آزادی بیان بخشی از “ضروریات اولیه زندگی امروز” است و همگی به خوبی می دانیم که صدا و سیما “فاقد اعتبار کافی” برای تامین اطلاعات مورد نیاز مردم است.

آنتونی بلانگر، رییس فدراسیون بین‌المللی روزنامه‌نگاران، هم به تصمیم حکومت ایران مبنی بر منع انتشار کاغذی مطبوعات اعتراض کرد و آن را مانع‌تراشی برای “حق شهروندان در دسترسی به اطلاعات” خواند.

وب‌سایت فارسی این فدراسیون نوشت: «ما از حکومت ایران می‌خواهیم که با تامین آزادی مطبوعات، نسبت به حق شهروندان برای دسترسی به اطلاعات به صورت چاپی و آنلاین، مانع‌تراشی نکند.»

بلانگر این اقدام حکومت ایران را موجب “محرومیت مردم از حق اساسی دریافت اطلاعات” و “بیکاری بسیاری از روزنامه‌نگاران” دانست.

هفته گذشته کمیته “اطلاع‌رسانی و مدیریت جو روانی” ستاد ملی مقابله با کرونا در ایران اعلام کرد که هرگونه انتشار مطبوعات به صورت کاغذی تا اطلاع بعدی و پایان بحران کرونا ممنوع خواهد بود.

همزمان   رییس و نایب‌رییس انجمن صنفی روزنامه‌نگاران استان تهران نیز این تصمیم را مورد اعتراض قرار داده و غیرقانونی و “ضربه به نهاد مطبوعات کاغذی” دانست.