روزنامه نیویورک تایمز می نویسد که اظهارات پمپئو در مورد مطرح نساختن پیش شرط ها به هدف کمک به آغاز مذاکرات است

روزنامه نیویورک تایمز می نویسد که اظهارات پمپئو در مورد مطرح نساختن پیش شرط ها به هدف کمک به آغاز مذاکرات است

روزنامه نیویورک تایمز در رابطه با این موضوع که چرا مایک پمپئو از شرائط دوازده گانه خود برای مذاکرات با حکومت ایران صرف نظر کرده است، از قول نزدیکان وزیر خارجه آمریکا نوشت که این طرح جنبه پیش شرط نداشته، بلکه بیانگر هدف هایی است که ایالات متحده قصد دارد در مذاکرات با ایران مطرح سازد و مورد بحث قرار دهد.

پمپئو این دوازده ماده را حدود یک سال پیش مطرح کرده بود، ولی او دو روز پیش (یکشنبه) تاکید کرد که گفتگو با رژیم ایران بدون پیش شرط می باشد و آمریکا حاضر است خواسته های پیشین خود را نادیده بگیرد.

نیویورک تایمز در مورد علت کوتاه آمدن دولت پرزیدنت ترامپ در برابر حکومت ایران نوشت که بیم آن میرفت تنش جنگی موجود، باعث بروز یک درگیری نظامی ناخواسته شود – امری که دولت پرزیدنت ترامپ از آن دوری می جوید.

پمپئو گفته است که ایالات متحده در مذاکره با حکومت ایران، از این خواسته های خود صرف نظر نخواهد کرد که رژیم اسلامی باید از دخالت های نظامی در کشورهای منطقه و همچنین از ادامه یاری رسانی به سازمان های ترور دست بردارد. او گفته است که این ها اموری است که پس از آغاز مذاکرات مطرح خواهد گردید و لزومی به پیش شرط نیست.

نیویورک تایمز که همیشه علیه پرزیدنت ترامپ موضع گرفته، در گزارش تحلیلی خود می نویسد که دولت او با کوتاه آمدن های اخیر، می خواهد به شیوه ای، رفتار خود را در برابر رژیم ایران متعادل کند. این ارزیابی در حالی عنوان می شود که اظهارات فرماندهان سپاه پاسداران علیه حضور نیروهای نظامی آمریکا در منطقه بسیار خشونت بار و تهدید آمیز بوده است.

به نوشته این روزنامه، در همان حال که پرزیدنت ترامپ سیاست احتیاط آمیزی در پیش گرفته و از درگیری جنگی پرهیز می کند، مشاوران امنیتی و دست اندرکاران امور سیاست بین المللی ترامپ به وی توصیه می کنند که فشار حداکثری بر حکومت ایران همچنان ادامه یابد که مفهوم آن ادامه سختگیری در اجرای تحریم های اقتصادی و همچنین هشدارهای نظامی و جنگی می باشد.

نیویورک تایمز ارزیابی کرد که دولت پرزیدنت ترامپ واقعا مایل به رسیدن به یک معامله جدی با حکومت ایران است تا بتواند به هدف های امنیتی خود، که همانا توقف تولید موشک های دوربرد در حکومت ایران و قطع دخالت رژیم در کشورهای خاورمیانه، و توقف یاری رسانی به سازمان های ترور است، دست یابد.

به نوشته این روزنامه پرنفوذ، اظهارات پمپئو در مورد آن که آمریکا حاضر است بدون پیش شرط وارد گفتگو شود، نوعی پاسخ به اظهارات حسن روحانی است که خواستار بازگشت آمریکا به برجام و معلق گذاشتن تحریم ها بوده است.