روزنامه هاآرتص:اسرائیل از طریق ناتو اطلاعاتی درباره پهپادهای رژیم ایران که در اختیار روسیه قرار دارد را به اوکراین داده است

روزنامه هاآرتص به نقل از منابعی در ناتو گزارش داد که اسرائیل طی هفته‌های اخیر داده‌هایی درباره پهپادهای ایرانی که به روسیه ارائه کرده را از طریق ناتو در اختیار اوکراین قرار داده است.

برخی از این کمک‌ها، داده‌هایی درباره پهپادهای ایرانی است که در تهاجم نظامی روسیه به اوکراین، غیرنظامیان و زیرساخت‌ها را هدف می‌گیرند.

روزنامه «هاآرتص» روز پنجشنبه ۲۴ آذر نوشت که اسرائیل پرونده مفصلی در مورد پهپادهای ساخت ایران به ویژه شاهد-۱۳۶ که یک پهپاد انتحاری است، به سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) ارائه کرده است.

بر اساس این گزارش، این پرونده از سوی سفیر اسرائیل در اتحادیه اروپا و ناتو به معاون دبیرکل این ائتلاف نظامی داده شده است.

این روزنامه اسرائیلی می‌نویسد که در سال‌های گذشته، سرویس‌های اطلاعاتی و نیروهای نظامی اسرائیل پایگاهی از داده‌ها درباره پهپادهای ساخت ایران ایجاد کرده‌اند و اگر بروکسل به این داده‌ها دسترسی پیدا کند، اوکراین، کشورهای ناتو و سایر کشورها مانند امارات متحده عربی، عربستان سعودی، ژاپن و استرالیا از آن سود خواهند برد.

روسیه تاکنون صدها فروند پهپاد کامیکاز (انتحاری) از نوع ایرانی “شاهد-۱۳۶” را در جنگ اوکراین استفاده کرده است. پهپادهای یاد شده قادرند چند صد کیلومتر پرواز و اهدافی را نابود کنند.

ارتش روسیه از پهپادهای ایرانی برای حمله به زیرساخت‌های انرژی اوکراین استفاده می‌کند.