روزنامه های عربی: «رئیس موساد پیرامون برنامه الحاق، دیدارهایی با وزیران اطلاعات اردن و مصر داشت

چند روز پیش از آن که نتانیاهو قول خود را در مورد اعلام رسمی الحاق بخشی از کرانه باختری به خاک اسرائیل عملی سازد، روزنامه های عربی نوشتند که یوسی کوهن رئیس موساد (سرویس امنیت خارجی اسرائیل) با مقامات امنیتی و سیاسی مصر و اردن پیرامون این برنامه دیدار و گفتگو کرده و کوشیده است نوعی هماهنگی با آن کشورها در این زمینه برقرار سازد.

روزنامه های قطر نوشتند که یوسی کوهن با کمال عباس وزیر اطلاعات مصر دیدار محرمانه داشته و با او به این توافق رسیده که بلافاصله پس از اظهارات نتانیاهو در مورد الحاق، دولت مصر بیانیه ای انتشار دهد و این اقدام اسرائیل را محکوم بداند، ولی به واکنش بیشتری دست نزند. روزنامه های قطر نوشتند که توافق مشابهی هم با وزیر اطلاعات اردن به دست آمده است.

مقامات سه کشور هنوز نسبت به این گزارش واکنشی نشان نداده اند. در گزارش های پیشین ارزیابی شده بود که واکنش کشورهای میانه رو عرب، و به ویژه مصر، اردن و امیرنشین های حوزه خلیج فارس نسبت به این اقدام اسرائیل ملایم خواهد بود.

روزنامه های قطر نوشتند که مصر با گروه حماس در غزه در تماس است و می کوشد آن سازمان را متقاعد سازد که از اقدامات خشونت بار در واکنش به اقدام اسرائیل خودداری ورزد.

حماس و دیگر سازمان های ترور ادعا کرده اند که از دیدگاه آن ها، اقدام اسرائیل بمنزله اعلام جنگ علیه فلسطینیان خواهد بود.

حکومت خودگردان فلسطینی اعلام کرده که همه ارتباطات و تماس های خود با اسرائیل را قطع کرده است و حاضر به هیچ نوع گفتگویی با دولت اورشلیم نیست.

منابع خبری گفتند که اسرائیل پیشنهاد کرده بود که نماینده ای را برای رایزنی با محمود عباس به رام الله بفرستد، ولی حکومت خودگردان، این پیشنهاد را قاطعانه رد کرده بود.

در عین حال گفته می شود که وزیر اطلاعات اردن اخیرا از رام الله دیدن کرد و با محمود عباس به گفتگو نشست. کوتاه مدتی پس از این دیدار بود که رئیس موساد با وزیر اطلاعات اردن دیدار و گفتگو داشت و گمان می رود که از زبان او اطلاعاتی درباره مواضع حکومت خودگردان دریافت کرده است.

کاخ سفید واشنگتن هنوز به بررسی ها و رایزنی ها درباره این موضوع پایان نداده و قرار است یک مقام ارشد آمریکایی که در تلاش های صلح نقش دارد، همراه با سفیر ایالات متحده در اسرائیل، در روزهای آینده به اورشلیم بیایند و به گفتگو با مقامات اسرائیلی ادامه دهند.