روزنامه های میانه رو، از پیشنهاد روحانی برای تلاش در راه برداشتن تحریم های آمریکایی استقبال کردند

در همان حال که تندروهای حکومت ایران، سخنان روحانی را در مورد استفاده از فرصت، به هدف برداشتن تحریم های آمریکایی، مورد انتقاد گزنده قرار دادند، چند روزنامه وابسته به جناح موسوم به میانه رو در ایران، از این سخنان استقبال کرد و آن را عاقلانه و مفید خواند.

روزنامه ابتکار در صفحه نخست خود تیتر زده است: حسن روحانی با تاکید بر استفاده از هر فرصتی‌ برای رفع تحریم مطرح کرد فرصت‌سوزی ممنوع.

روزنامه دولتی ایران نیز در صفحه نخست خود نوشته است : از هر فرصتی‌ برای رفع تحریم استفاده می کنیم  هدف ما لغو تحریم‌ها و تعامل سازنده با جهان است و هر جا و هر فرصتی برای این کار مهیا باشد اقدامات خود را انجام خواهیم داد

روزنامه های همشهری، افکار نیوز تیتر زده اند: برای لغو تحریم از هر فرصتی استفاده می کنیم

جمهوری اسلامی نیز نصف صفحه خود را به سخنان روحانی اختصاص داده و نوشته است : هیچ کس حق فرصت سوزی ندارد

روزنامه شرق نیز با اختصاص دادن صفحه نخست خود به روحانی و جو بایدن نوشته است : هیچ کس حق فرصت سوزی ندارد

روزنامه اطلاعات هم نوشته است: برنامه ما مبتنی بر اصول ماست نه اراده آمریکا

آرمان ملی نیز با انتشار سخنان روحانی درباره مذاکره دوباره با آمریکا تیتر زده که هدف ما لغو تحریم‌ها و تعامل سازنده با جهان است

اما در ادامه این واکنش ها روزنامه اصلاح طلب آفتاب یزد طور دیگری به این قضایا پرداخته و نسبت به ایجاد دلسردی به خاطر فضاسازی غیر واقعی درباره انتخابات آمریکا نوشته است : درباره بایدن به مردم دروغ نگوییم

این روزنامه اصلاح طلب نوشته است : به جرات می‌توان گفت اقتصاد ما بی‌منطق‌ترین اقتصاد دنیاست! همانطور که در روز تعطیل و ساعات غیراداری مثلاً ۲ نیمه شب قیمت دلار بالا می‌رفت اکنون نیز قیمت ارز در روز تعطیل در حال ریزش است. چرا؟ زیرا هزاران کیلومتر آن‌سوتر و در طرف دیگر گیتی قرار است کسی قدرت را در دست بگیرد که گفته می‌شود از رئیس‌جمهور فعلی آنجا، ملایم‌تر و به طور کلی اهل توافق است. به همین سادگی!

قصد ندارم حرف‌های تلویزیون را تکرار کنم ولی به واقع مشخص نیست چه منطقی پشت این اتمسفر فعلی خوابیده است.

آفتاب یزد در ادامه نوشت:  شاید عده‌ای مسرور و خشنود باشند اما بدانند و بدانید بایدن حداقل تا ۶ ماه مسیر ترامپ را ادامه می‌دهد زیرا مسئله ایران اولویت نخست نیست و رئیس‌جمهوری جدید حاضر نیست مفت و مجانی شرایطی را که ترامپ برای تهران ایجاد کرده تغییر دهد. ضمن آنکه هر چقدر ترامپ به دنبال تصمیمات هیجانی و شخصی بود، بایدن منطقی و سیستمی تصمیم می‌گیرد و به احتمال فراوان حاضر نیست با دولتی مثل دولت روحانی توافق کند.

در ادامه نگاشته است:  این نکته را هم از ذهن نباید دور نگه داشت که اگر بر فرض حسن روحانی کارنامه قابل دفاعی داشت و حداقل پایگاه مردمی خود را حفظ نموده بود امکان ایجاد تحولی میان تهران و واشنگتن در این دولت وجود داشت ولی ساکن جدید کاخ سفید حتماً می‌داند که دولت تدبیر و امید کارنامه غیر قابل دفاع دارد و حامیان شاخص و اصلی او نیز که اصلاح‌طلبان هستند هرچقدر زمان می‌گذرد بیشتر چهره واقعی خود را به مردم نشان می‌دهند.

آفتاب یزد نوشته است:  این بازار هیجانی و کاذب به اقتصاد نحیف ما ضربه می‌زند چه قیمت ارز پایین بیاید و چه رشد کند. سکوت مسئولان دولت نیز نشان می‌دهد از وضعیت فعلی راضی هستند اما من نگران خالی شدن بازار از این جو و ایجاد یأس و دلسردی جدید برای مردم هستم!