روزنامه کیهان: طالبانِ امروز با طالبانی که سرمی‌بُرید، تفاوت‌هایی کرده است 

شاه‌حسین مرتضوی، مشاور ارشد اشرف غنی، رئیس‌جمهور افغانستان، با انتشار تصویری از مطلب روزنامه کیهان وابسته به بیت رهبری  با عنوان «طالبان بدون خشونت و کشتار پیشروی کرده و مثل داعش خون بی‌گناهان را نمی‌ریزد»، در پیامی در صفحه فیس‌بوک خود نوشت که این روزنامه وابسته به دولت ایران از طالبان “قباحت‌زدایی” می‌کند.

او  همچنین نوشته است : «فریب جمهوری اسلامی را نباید خورد.باید تلاش کنیم تا غافلگیر نشویم ، چرا  شماری از رهبران احزاب سیاسی  سکوت کرده اند ، این سکوت آنان  معما و پرسش‌برانگیز است. طالبان هم‌اکنون از بامیان تا دایکندی، سرپل، غزنی، دره صوف، شولگره، چهارکنت و…. مناطق هزاره‌ها و شیعه‌ها را هدف قرار داده است.

شاه‌حسین مرتضوی، در ادامه افزود: برای ایران و پاکستان بحث مذهبی هرگز در اولویت نبوده است. اولویت آن‌ها منافعشان است. مردم ما نباید غافلگیر موضع تازه ایران شود. در زمان خاتمی نیز وزیر اطلاعات او به نام دری نجف‌آبادی از طالبان ستایش کرد که با واکنش تند خاتمی همراه شد. اختر منصور هم هنگام خارج شدن از ایران هدف قرار گرفت. آگاه باشید ، بازی‌های جدید در منطقه جریان دارد ».

احسان سلطانی، کارشناس خاورمیانه نیز با انتقاد از روزنامه کیهان نوشت : «آیا به درستی نمی دانید و یا خود را به نادانی زده اید ؟ عامل انتحاری طالبان خود را در مرکز آموزشی کوثر دانش واقع در منطقه هزاره‌نشین دشت برچی کابل منفجر کرد از طالبان بود . که در این حمله ۳۶ کشته و ۷۲ زخمی به جای گذاشت . حمله به بخش زایمان بیمارستان پزشکان بدون مرز، ۱۶ کشته از جمله ۲ نوزاد. حمله به روستاهای هزاره‌نشین در ولایت ارزگان و غزنی و کشتار حدود ۷۰ هزاره. در میرزااولنگ ۶۰ زن و مرد و کودک هزاره را به شکل فجیعی ربودند و به قتل رساندند. فهرست این کشتار هدفمند بسیاری طولانی است؟ آیا شما آنها را نمی دانید ؟».

او در ادامه می‌پرسد: «چند میلیون هزاره در این سال‌ها از آزار و اذیت همین تروریست‌های طالبان به کشور ایران پناه آورده‌اند و نظامیان ایرانی سال‌ها در کنار مجاهدین افغان در برابر طالبان جنگیدند تا حالا شبکه افق سپاه این طور در روز روشن تحریف را تحریف کند؟»

دولت حسن روحانی تاکنون به این موضع‌گیری‌ها پاسخ نداده است.

کیهان و مدیر مسئول روزنامه تسنیم وابسته به سپاه در حالی این  موضع‌گیری را مطرح می کنند  که گروه طالبان در ادامه یورش‌های امروز، دوشنبه ۲۸ ژوئن، خود به ولایت هزاره‌نشین بامیان نیز حمله کرد اما نیروهای افغان توانستند این حمله را دفع کنند. منابع امنیتی در بامیان می‌گویند که حمله جنگجویان وابسته به گروه طالبان توسط نیروهای امنیتی در شهرستان سیغان این ولایت دفع شد. پلیس می‌گوید این حملات از شب گذشته تا امروز(دوشنبه)  ادامه داشت که در نتیجه آن طالبان با تلفات سنگین عقب‌نشینی کرد.

نفرت مردم افغانستان از گروه طالبان، حامیان این گروه از جمله جمهوری اسلامی را نگران کرده است؛ به همین دلیل دستگاه تبلیغاتی این دولت که روزنامه کیهان هم جزو آن است، در پی قباحت‌زدایی و تطهیر این گروهند. تهران  در تلاش است تا نگذارد هسته‌های مردمی در مقابل طالبان شکل بگیرد زیرا در این صورت طالبان از بین می‌روند و مهم‌ترین ابزار فشار جمهوری اسلامی ایران علیه افغانستان از دستش خارج خواهد شد.