روزنامه گاردین اعلام کرد: احتمال میرود که انفجار بندر بیروت کار شبکه‌ای متشکل از بشار اسد و دایی وی باشد

روزنامه گاردین گزارش داد که  ممکن است رژیم اسد در وارد کردن محموله نیترات آمونیوم به بیروت دست داشته باشد.

در ادامه این گزارش آمده است : مقصد کشتی حامل نیترات آمونیوم برخلاف ادعاهای پیشین کشور موزامبیک نبوده است بلکه از ابتدا با هدف رسیدن به بندر بیروت بارگیری شده بود. که به احتمال فراوان دو تاجر مرتبط با رژیم بشار الاسد در انتقال این محموله با هدف ساخت سلاح برای ارتش سوریه دست داشته‌اند.

این محموله خطرناک که در ماه آگوست گذشته منجر به انفجاری عظیم مانند انفجاری اتمی در بندر بیروت شد و به کشته و زخمی شدن صدها نفر انجامید باعث تبادل اتهام میان بسیاری از مقامات لبنانی شد.

روزنامه گاردین، در ادامه نوشته است: جورج حسوانی و مدلل خوری دو تاجری هستند که متهم به وارد کردن محموله نیترات آمونیوم به بیروت هستند. این دو سابقه ارتباط طولانی با رژیم اسد و کمک به آن جهت دور زدن تحریم‌های بین‌المللی را نیز دارند.

این روزنامه افزوده است : بر اساس گزارشی ماه ژوئیه سازمان غیرانتفاعی “گلوبال وایتنس” که در در حوزه عدالت حقوقی و محیط زیست و برملا کردن فسادهای مالی در سطح جهان فعالیت می‌کند، خوری مدیریت یک شبکه مالی جهت پشتیبانی از نظام اسد را برعهده دارد.

گفته شده است که جورج حسوانی نیز متهم به تجارت نفت میان رژیم اسد و داعش بوده و بر همین اساس اتحادیه اروپا و آمریکا وی را در لیست تحریم ها قرار داده بودند.

گاردین در پایان نوشته است: حسوانی همچنین دارای ملیت روسی نیز می‌باشد و ارتباطات فراوانی با بسیاری از شخصیت‌های ذی نفوذ روسی است. نام وی بویژه از سال ۲۰۰۶ در رابطه با برخی پروژه‌های نفت و گاز با تأسیس شرکت “هیسکو” در استان حمص سوریه بر زبان‌ها افتاد. به مرور فعالیت‌های اقتصادی وی پوششی برای تأمین منافع اقتصادی و مالی نظام بشار الاسد در سوریه تبدیل شد.

این روزنامه در ادامه نگاشته است که حسوانی در هنگامی که در سال ۲۰۰۰ مدیر پالایشگاه بندر «بانیاس» بود توانست شبکه‌ای از روابط شخصی و تجاری با طرف های زیادی از جمله روس‌ها ایجاد کند و بعدها از طریق این رابطه به شخص بشار الاسد نزدیک شود.

یادآور می شود که حسوانی بعدها در سال ۲۰۱۵ توسط اتحادیه اروپا به واسطه‌گری میان داعش و نظام سوریه از طریق شرکت شخصی خود «هیسکو» متهم شد.

گاردین در ادامه افزوده است: مدلل خوری متهم به پرونده‌های فساد با ابعاد جهانی بوده به طوری که وی از سال‌های دهه نود قرن گذشته از طریق شرکت‌ها و بانک‌های وابسته به خود به پول‌شویی، کمک به نظام‌های دیکتاتوری و ارتباط با سازمان‌های مافیایی فعالیت می‌کرده‌ است. خوری شبکه‌ای از اعضا خانواده خویش را رهبری می‌کند که ضمن داشتن ملیت دوگانه سوری – روسی کمک‌های مالی و تکنیکی فراوانی برای توسعه سلاح‌های کشتار جمعی رژیم اسد انجام داده‌اند. به همین دلیل ابتدا مدلل خوری به عنوان سرشاخه این شبکه خانوادگی در سال ۲۰۱۵ از سوی دولت آمریکا تحریم شد و سپس عماد خوری برادر وی در سال ۲۰۱۶ از سوی وزارت خزانه‌داری آمریکا مورد تحریم قرار گرفت.

سازمان «گلوبال واینتس» نیز در این باره به  شرکت‌های «تریدویل»، «بیروسیتی» و «فرومینیتی» اشاره می‌کند و می گوید  که خوری دوستی نزدیکی با «بلیونید رینک» کارشناس تسلیحات شیمیایی در دوران اتحاد شوروی سابق داشته که گاز اعصاب مورد استفاده در ترور برخی مخالفان روسی در سال ۲۰۱۸ ساخت وی بوده است.

این سازمان در ادامه تاکید می کند  که شبکه خانوادگی خوری از طریق شرکت‌های جعلی به معامله با شرکت‌هایی که هویت مشتری را مخفی می‌کردند به خرید تکنولوژی لازم جهت توسعه برنامه تسلیحات شیمیایی و موشکی نظام بشار الاسد کمک می‌نمودند.