روسای جمهوری ایران-روسیه و ترکیه قرار است در ارتباط با بحران سوریه در ایران دیدار کنند

بنابر گزارش‌ها روسای جمهوری سه کشور ایران-روسیه  و ترکیه که در حال مذاکره در ارتباط با بحران سوریه هستند قرار است در ایران دیدار کنند.

در صورت برگزاری این سومین نشست در این سطح  در رابطه با موضوع سوریه خواهد بود. شبکه خبری تلویزیون دولتی ترکیه می گوید:اردوغان قرار است برای دیدار با ولادیمیر پوتین و حسن روحانی هفتم سپتامبر به ایران سفر کند.

در ایران نیز مجید خدابخش استاندار آذربایجان شرقی در گفتگو با خبرگزاری فارس گفته است: این دیدار قرار است در شهر تبریز انجام شود .

با این حال هنوز هیچ یک از مقامات ارشد دولتی نشست در تبریز را تایید نکردند. خبرگزاری تسنیم گزارش میدهد مسئول دفتر وزارت خارجه در تبریز برگزاری این دیدار در این شهر را رد نکرده و افزوده است سخنگوی وزارت امور خارجه تصمیم نهایی محل برگزاری دیدار را تا چند روز آینده به صورت نهایی اعلام خواهد کرد.

خبرگزاری فرانسه نیز گزارش داده است که دفتر ریاست جمهوری ترکیه هنوز این موضوع را تایید نکرده هرچند این نهاد روزنامه‌نگاران ترک را برای پوشش خبری سفر اردوغان به ایران دعوت کرده است.

پیش از این رئیس جمهوری ترکیه از برنامه‌ریزی برای انجام مذاکراتی  رهبران فرانسه- آلمان- روسیه در روز هفتم سپتامبر در آنکارا در پیوند با بحران سوریه خبر داده بود.

اما از خبرها و گزارش های منتشر شده درهفته گذشته اینطور برمی‌آید که احتمال انجام  چنین دیداری بسیار کم است و به همین دلیل قراراست دیدار سه جانبه بین ترکیه روسیه و ایران جایگزین آن شود.

اما موضوع دیگری که توجهات زیادی را به خود جلب کرده موضوع حضور  ایران در سوریه و هشدار ها و تهدیدهای اسرائیل به مقابله با آن است.

دولت اسرائیل تاکید کرده که حاضر نیست تحت هیچ شرایطی با حضور نیروهای ایرانی در سوریه کنار بیاید و دست به مقابله با آن خواهد زد. موضوعی که از حمایت واشنگتن برخوردار است.

اواخر مرداد ماه  جان بولتون مشاور امنیت ملی آمریکا در جریان سفر به اسرائیل بار دیگر موضع دولت خود را تکرار کرده که ایران باید از سوریه خارج شود.

آقای جان بولتون  در عین حال به خبرگزاری رویترز گفته بود که ولادیمیر پوتین که در  هلسینکی با رئیس جمهوری آمریکا دیدار کرده بود به ایالات متحده گفته بود که روسیه  نمی‌تواند جمهوری اسلامی را مجبور به ترک سوریه کند.

اما او درعین حال گفت که:  منافع او و منافع ایران دقیقا یکسان نیست بنابراین روشن است که با او درباره نقشی که او می‌تواند بازی کند صحبت خواهیم کرد.