روسیه از اقدامات دفاعی اسرائیل انتقاد کرد. بحرین به تحسین پرداخت. مقام اسرائیلی: “بحران با ایران، شدت نگرفته است”


در همان حال که معاون رئیس جمهوری ایالات متحده، در تماس تلفنی با نانیاهو حمایت کامل آمریکا را از حق دفاع اسرائیل در برابر عملیات تعرضی رژیم ایران بیان کرد، دولت روسیه مخالفت خود را با اقدام دفاعی اسرائیل در خاک لبنان و سوریه اعلام داشت. در این میان، امیرنشین کوچک بحرین نیز با شهامت ترین کشور عربی بود که با صراحت و قاطعانه در کنار اسرائیل ایستاد و این کشور را محق دانست که از امنیت خود در برابر تجاوزکاری رژیم ایران دفاع کند.
در بیانیه دولت مسکو گفته شده که جمهوری روسیه همیشه خطرات و پیامدهای این گونه عملیات تهاجمی را مورد تاکید قرار داده است. در این بیانیه به این واقعیت که اسرائیل به محل وجود پهپادهایی حمله برده که رژیم ایران می خواسته است به سوی اسرائیل بفرستد و به عملیات تعرضی و آدمکشی دست بزند، اشاره ای نکرده است.
بیانیه وزارت خارجه روسیه این اقدام دفاعی اسرائیل را “حمله موشکی چشم بسته و اتفاقی” توصیف کرده، و این در حالی که اقدام نیروی هوایی اسرائیل بسیار دقیق و هدفمند بوده و کاملا به نقطه های تعیین شده اصابت کرده است.
همزمان، وزیر خارجه بحرین در یک اقدام کم نظیر، به دفاع از اسرائیل و نکوهش رفتارهای رژیم ایران پرداخت و گفت که اسرائیل حق داشته و دارد که از امنیت خود در برابر تجاوزکاری ها دفاع کند.
شیخ خالد بن احمد آل خلیفه، وزیر خارجه بحرین، در پیام توییتری خود نوشت: «رژیم ایران علیه بحرین نیز یک جنگ همه جانبه اعلام کرده است. رژیم ایران برای رسیدن به اهداف اش شاخته های تروریستی بسیاری را از حشد الشعبی در عراق تا انصارالله در یمن به راه انداخته است و اسرائیل و هر کشور دیگری حق دارد برای خنثی کردن این تلاش ها، به همه اقدامات ضروری دست بزند».
در اورشلیم، یک مقام ارشد دولتی که نخواست نامش برده شود، به خبرنگاران گفت که از دیدگاه وی، اقدامات دفاعی اخیر اسرائیل در منطقه، موجب افزایش تنش در رویارویی با حکومت ایران نشده است. او گفت که “ممکن است شیوه بازی تغییر کرده باشد، ولی در قواعد بازی، تغییری رخ نداده است”.