روسیه برای ایرانیان روادید ورود صادر نمی کند و عراق هم ورود شهروندان ایرانی را ممنوع اعلام کرد

دولت روسیه نیز به پیروی از بسیاری از کشورهای همسایه ایران،  صدور ویزا برای شهروندان ایرانی را متوقف کرد. عراق نیز ورود شهروندان ایرانی و هشت کشور عربی به خاک آن کشور را ممنوع اعلام کرد.

خبرگزاری ایرنا در این باره نوشت : پروازها از روسیه به ایران، کره جنوبی و چین و بالعکس هم محدود شده است. مقامات روسیه نیز ممنوعیت‌های جدیدی را برای شرکت‌های هواپیمایی، صدور ویزا و ورود و خروج به روسیه وضع کرده‌اند.

تاتیانا گلیکووا، معاون نخست وزیر روسیه، گفته صدور روادید عادی و تجاری برای شهروندان ایرانی از فردا  ۲۸ فوریه متوقف خواهد کرد. او همچنین از شهروندان روسیه خواست با توجه به شیوع کرونا در ایتالیا، از سفر به این کشور خودداری کنند.

وزارت بهداشت ایران،آمار قربانیان  ویروس کرونا در ایران را ۱۹ نفر و تعداد مبتلایان را هم ۱۳۹ نفر اعلام کرده است.

عاون نخست وزیر روسیه درارتباط با پروازهای ورودی به روسیه از مبدا کره جنوبی و ایران گفت که یک ترمینال جداگانه در فرودگاه شرمتیوو مسکو به پروازهای ورودی از این دو کشور و چین اختصاص داده شده است.

صدها شهروند روسیه که به چین و ایران رفته بودند  اکنون در قرنطینه هستند. سه شهروند روسیه که مسافر کشتی دیاموند پرنسس گفته شده است که مرکز ویروس‌شناسی و بیوتکنولوژی وکتور که زیر نظر دولت روسیه اداره می‌شود، مشغول تولید دو نوع واکسن‌ برای ویروس کروناست. خبرگزاری اینترفاکس در گزارشی نوشت که نمونه‌های اولیه این واکسن‌ها باید تا پایان نیمه اول سال ۲۰۲۰ مورد آزمایش قرار بگیرند.

دولت عراق نیز در این باره سفر شهروندان عراق به ۹ کشور از جمله ایران، کویت و بحرین نیز ممنوع کرده است.

هم‌چنین طبق تصمیم دولت عراق، مدارس، دانشگا‌ه‌ها، سینماها و کلوپ‌ها از ۲۷ فوریه تا ۷ مارس تعطیل خواهد بود.

وزارت بهداشت گرجستان نیز  از کشف اولین مورد ابتلا به ویروس کرونا در این کشور خبر داده و گفت:  «اولین مورد ابتلا به نوع جدید کرونا‌ویروس در گرجستان ثبت شد. یک شهروند گرجستانی که دیروز از طریق جمهوری آذربایجان وارد ایران شده بود آلوده شده است.»

اداره کل هوانوردی غیر نظامی ترکیه با انتشار اطلاعیه ای اعلام کرد:   به دلیل شیوع ویروس کرونا در ایران، همه پروازهای مسافری و باربری به این کشور تا اطلاع ثانوی متوقف شده است.