روسیه به اسرائیل قول داده که سامانه ضد هوایی اس -۳۰۰ به سوریه نمی فروشد

دولت روسیه به اسرائیل اطمینان داد که از فروش سامانه ضد هوایی اس – ۳۰۰ به سوریه منصرف گردیده است و این سامانه در خاک سوریه مستقر نخواهد گردید.

یک مقام دولت روسیه که نخواست نامش برده شود، روز گذشته (پنجشنبه) به خبرنگاران گفت که هیچگونه تماسی در مورد فروش سامانه اس -۳۰۰ به ارتش سوریه جریان ندارد.

سامانه های اس -۳۰۰ و اس -۴۰۰ ساخت روسیه از نیرومندترین سیستم های ضد موشکی و ضد هواپیما محسوب می شوند و اگر ارتش سوریه در اختیار بگیرد، می تواند هواپیماهای مسافری در فرودگاه بین المللی بن گوریون را نیز به خطر اندازد.

در سال های گذشته، اسرائیل به یک پیکار بین المللی دست زده بود که نگذارد سامانه اس -۳۰۰ به ایران برسد. در آن سال ها سخن از این بود که اگر تلاش های بین المللی برای بازداشتن حکومت ایران از تولید بمب هسته ای به نتیجه نرسد، اسرائیل ناچار خواهد بود تاسیسات اتمی ایران را بمباران کند.

با آغاز گفتگوهایی بین ایران و کشورهای پنجِ به اضافۀ یک برای رسیدن به توافق برجام، این برنامه اسرائیل منتفی شد. در سال میلادی گذشته روسیه قطعات سامانه ضد هوایی اس – ۳۰۰ را به ایران تحویل داد، ولی هنوز به طور موثق معلوم نیست که عملیاتی شده باشد.