روسیه تائید کرد: از ایران نفت می گیرد و به بجای آن غذا و فرآورده های کشاورزی می دهد

روسیه تائید کرد: از ایران نفت می گیرد و به بجای آن غذا و فرآورده های کشاورزی می دهد

یک مقام ارشد روسی تائید کرده که با حکومت ایران موافقت شده که در ازای دریافت نفت از ایران، روسیه مواد غذایی و کشاورزی به رژیم تحویل دهد. ولی بابت نفت دریافت شده از ایران، پول نقد به آن کشور پرداخت نخواهد شد.

الکساندر نواک، وزیر انرژی روسیه اعلام کرد که حکومت  ایران محصولات کشاورزی روسیه را در ازای نفتی که پیش از این به روسیه فروخته است، تهیه می‌کند.

وی  افزود:« ما با ایران  درباره برنامه نفت در برابر غذا گفت‌وگو کرده‌ایم. و قرار دادهایی نیز در این زمینه بسته ایم ».

علت این قرارداد آن است که رژیم ایران به دنبال تحریم های آمریکایی، حتی قادر نیست نیازهای کشاورزی و غذایی مردم را تامین کند و از این رو نفت ارزان قیمت به روسیه صادر می کند تا به جای آن آذوقه بگیرد.

نواک گفت :  تولیدکنندگان محصولات کشاورزی روسیه در حال حاضر از همین وجوهی که به واسطه خرید نفت ایران فراهم آمده است، استفاده می‌کنند. ما درباره چشم‌انداز این همکاری و چگونگی ادامه آن در چهارچوب این برنامه گفت‌وگو کرده‌ایم.»

حکومت ایران و روسیه دو سال قبل برای تهاتر نفت و کالا به توافق رسیده‌اند. این توافق ناظر به برنامه‌ای است که سال ۲۰۱۴ در برابر تحریم‌های پیشین علیه تهران تدوین شد تا ایران بتواند به ازای نفت خود غذا تهیه کند. طبق این توافق ایران روزانه ۱۰۰ هزار بشکه نفت می‌فروشد.

آگاهان می گویند که واردات عمده فرآورده های کشاورزی و محصولات غذایی از روسیه، زیان سنگین تری به آینده کشاورزی و خوراکی ایران وارد می کند و بیکاری را در کشور بیش از پیش افزایش می دهد.

یک دیدگاه

  1. سلام
    من در صنعت نفت و گاز ایران مشغول به کار میباشم ، فقط میتونم بگم از نظر انتقال نفت از جنوب ( منابع زیر زمینی ) به شمال ایران و سپس روسیه از طریق لوله کشی در حال حاضر اصلا امکان پذیر نمیباشد ( البته گاز امکان دارد و انجام شده است )
    و تنها راه انتقال نفت به روسیه از طریق خلیج فارس و دریای عمان و ……. میباشد که خیلی زیاد مسافت طولانی باید طی شود که عملا غیر ممکن میباشد

Comments are closed.