روسیه در واکنش به فایل صوتی ظریف ادعا کرد : ما بر اساس رفتار شرکایمان قضاوت می‌کنیم نه بر پایه اظهارات نسنجیده ظریف 

ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت خارجه روسیه در نشست خبری هفتگی خود با خبرنگاران در واکنش به اظهارات جواد ظریف در خصوص کارشکنی‌های مسکو در روند حصول به توافق هسته‌ای اعلام کرد:مسکو تنها مواضع رسمی تهران را مد نظر قرار می‌دهد.

خانم زاخارووا در ادامه با اشاره به اینکه ایران بارها از مواضع روسیه در قبال توافق هسته‌ای قدردانی کرده‌،  افزود: «ایران همیشه از استمرار همکاری‌های دوجانبه میان تهران و مسکو استقبال کرده است.»

وی در حالی این سخنان را بیان می کند که جواد ظریف در گفتگوی جنجالی خود با سعید لیلاز تاکید کرد که روسیه تمام تلاش خود را برای به نتیجه نرسیدن مذاکرات هسته‌ای ایران و غرب به کار بسته است.

سخنگوی وزارت خارجه روسیه ، در بخش دیگری از اظهارات خود مدعی شد که مسکو بر مبنای رفتار شرکایش قضاوت می‌کند نه بر مبنای اظهارات نسنجیده و ناروای محمد جواد ظریف .

خانم زاخارووا همچنین تایید کرد که تفاسیر مطرح شده در خصوص فایل صوتی گفتگوی ظریف در این مقطع زمانی می‌تواند به ضرر مذاکرات وین باشد اما روسیه به تلاش‌های خود برای احیای توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ ایران ادامه خواهد داد.

ظریف در گفتگو با سعید لیلاز در خصوص نقش قاسم سلیمانی و همچنین تاثیرات مخرب روسیه در روند مذاکرات هسته‌ای سخن گفته بود که همین اظهارات به شدت خشم گروه‌های تندرو در ایران را برانگیخت و تعدادی از نمایندگان مجلس خواهان برکناری یا استیضاح ظریف شده‌اند.