«روسیه مانع حمله اسرائیل به پاسداران و حزب الله در سوریه و لبنان شده است»

روزنامه عرب زبان الشرق الاوسط چاپ لندن، روز گذشته (شنبه) نوشته بود که دولت روسیه در چندین مورد از حملات اسرائیل به هدف های نظامی سپاه پاسداران و حزب الله لبنان در سوریه و لبنان جلوگیری کرده است.

در ادامه گزارش آمده است که این اقدام درجریان دیدار هفته پیش یک هیات امنیتی روسی از اسرائیل صورت گرفته است. سه روز پیش از این دیدار بود که بنیامین نتانیاهو به مسکو پرواز کرد و مستقیما با پرزیدنت پوتین درباره منافع حساس امنیتی اسرائیل به گفتگو نشست.

الشرق الاوسط می نویسد که مقامات روسیه ارزیابی می کنند که حمله نظامی اسرائیل به مواضع حزب الله در خاک لبنان یک امر حتمی شده است.

ریاست هیات نظامی روسیه در دیدار هفته پیش از اسرائیل را “نیکولای پاترِشِف” دبیر شورای امنیت ملی روسیه به عهده داشت.

در بیانیه دفتر نخست وزیری اسرائیل گفته شده بود که در دیدار با اعضای هیات، بنیامین نتانیاهو دیدگاه های اسرائیل را در مورد خطرات امنیتی برای اسرائیل، که از فعالیت های حکومت ایران در سوریه و لبنان ناشی می شود تشریح کرده بود.

اسرائیل بر این باور است که باقی ماندن افراد سپاه پاسداران در سوریه و همچنین انتقال اسلحه به حزب الله لبنان و قصد رژیم ایران در مورد برپایی کارخانه تولید موشک در لبنان، امنیت اسرائیل را سخت به خطر می اندازد و اسرائیل در برابر آن ساکت نخواهد نشست.

نخست وزیر اسرائیلی به اعضای هیات بلندپایه نظامی روسیه گفته بود که حضور نظامی حکومت ایران در سوریه معادلات امنیتی را برهم زده و ممکن است آتش جنگ را در منطقه شعله ور سازد و ایران را به یک رژیم استعماری در منطقه مبدل کند.

نتانیاهو در دیدار با پرزیدنت پوتین نیز گفته بود که اسرائیل در برابر خطرات امنیتی از جانب سوریه و لبنان ساکت نخواهد نشتست.

آگاهان خبری می گویند که چندی پیش اسرائیل از روسیه خواستار شده بود برای دور شدن نیزوهای وابسته به حکومت ایران در خاک سوریه، از نزدیکی مرزهای اسرائیل اقدام کند. ولی به گفته آنان، ایران این خواست روسیه را رد کرده بود.

اسرائیل و روسیه هنوز به گزارش روزنامه الشرق الاوسط واکنشی نشان نداده اند.

حکومت ایران ادعا می کند که در سوریه حضور “نظامی” ندارد، بلکه فعالیتش در حد “مستشاری” می باشد. ادعای مزبور به این مفهوم است که افراد سپاه پاسداران در جنگ سوریه دخالت ندارند، بلکه سربازان ارتش سوریه را راهنمایی می کنند.

این ادعا در حالی مطرح می شود که خود مقامات حکومت ایران اعتراف کرده اند که دست کم یک هزار نفر از افراد سپاه پاسداران در جنگ سوریه کشته شده اند.

حکومت ایران همچنین دو گردان از جنگجویان مزدور شیعه افغانی و عراقی و پاکستانی را به سوریه فرستاده است. علاوه بر این حزب الله لبنان که همه هزینه های از جانب حکومت ایران تامین می شود چندین هزار رزمنده به سوریه فرستاده و تا کنون تلفات سنگینی نیز متحمل شده است.