روسیه موافق خروج ایران از سوریه است، ولی از منافع رژیم در برابر اسرائیل و آمریکا حمایت می کند

دبیر شورای عالی امنیت ملی روسیه، نیکلای پتروشوف، در همایش سه گانه در اورشلیم، از منافع حکومت اسلامی ایران در سوریه و خاورمیانه دفاع کرد و در همان حال لزوم خروج نیروهای سپاه قدس از سوریه را مورد تائید قرار داد، ولی همزمان خواستار شد که بابت آن، اسرائیل و ایالات متحده بهایی پرداخت کنند.

مشاوران ارشد امور امنیتی اسرائیل، روسیه و ایالات متحده، در یک همایش بی سابقه، روز گذشته (سه شنبه) درباره آینده سیاسی سوریه به رایزنی پرداختند. این نخستین بار بود که روسیه چنین مشاوراتی را با اسرائیل و ایالات متحده به عمل می آورد.

به گفته آگاهان، در این همایش، طرفین موافقت کردند که نیروهای وابسته به حکومت اسلامی ایران و همه نیروهای خارجی دیگر، باید پس از استقرار سیاسی در سوریه، آن کشور را ترک گویند. روسیه همچنین موافقت کرد که تا آن هنگام، اجازه ندهد نیروهای حکومت اسلامی ایران در سوریه به مرز اسرائیل نزدیک گردند. اسرائیل خواستار آن است که نیروهای وابسته به رژیم ایران، دست کم یکصد کیلومتر از خاک این کشور دور بمانند.

خواست مهم دیگر اسرائیل آن است که ارسال موشک های جنگی از ایران به سوریه متوقف گردد. از دیدگاه مقامات نظامی اسرائیل، موشک های نقطه زن خطرناک ترین جنگ افزاری است که امنیت اسرائیل را به شدت تهدید می کند.

در این گزارش آمده است که روسیه در عین حال، انتظار دارد که ایالات متحده گذشت هایی نسبت به آن کشور بکند و امتیازاتی به دولت مسکو بدهد.

بیشترین انتظار روسیه آن است که ایالات متحده و کشورهای غربی تحریم های اقتصادی علیه روسیه را به خاطر اشغال شبه جزیره کریمه باطل سازند. دولت های غربی با حمایت از جمهوری اوکراین، می گویند که تسلط بر شبه جزیره سینا یک اشغالگری آشکار است و نیروهای روسی باید از آن سرزمین بیرون روند.

روسیه همچنین خواستار است که اسرائیل و ایالات متحده ادامه تسلط بشار اسد بر سوریه را بپذیرند و وی را به عنوان رهبر قانونی آن سرزمین به رسمیت بشناسند.

آگاهان می گویند که در همایش سه گانه اورشلیم، هیچ توافق الزامی به دست نیامد و زمانی برای خروج نیروهای بیگانه از سوریه تعیین نشد. ولی نوعی همکاری و رایزنی بین روسیه با اسرائیل و ایالات متحده پایه گذاری شد که در آینده می تواند مهم باشد.

همچنین برگزاری چنین کنفرانسی در اورشلیم، تاکیدی بر اهمیت منطقه ای و بین المللی اسرائیل است. برخی تحلیلگران بر این گمان هستند که روسیه انتظار دارد که اسرائیل نفوذ خود بر ایالات متحده را به کار گیرد و موجب شود که دولت واشنگتن از سختگیری ها علیه روسیه بکاهد و به ویژه آن که تحریم های اقتصادی را متوقف کند.

برخی آگاهان می گویند که پرزیدنت پوتین بر این باور است که بنیامین نتانیاهو مناسبات بسیار دوستانه ای با پرزیدنت ترامپ دارد و می تواند در راه کاهش سختگیری ها نسبت به روسیه، بر رئیس جمهوری ایالات متحده تاثیر گذار باشد.

به گفته آگاهان، جان بولتون مشاور امنیت ملی ایالات متحده و همچنین مئیر بن شبات دبیر شورایعالی امنیت ملی اسرائیل، در همایش با نیکلای پتروشوف دبیر شورای امنیت ملی روسیه، از تفصیل درباره فتنه گری های حکومت ایران در منطقه سخن گفتند. نمایندگان اسرائیل و ایالات متحده، رژیم ایران را عامل اصلی  بحران در خاورمیانه می دانند.

در رایزنی های سه گانه، دبیر شورایعالی امنیت روسیه از اسرائیل خواستار شد که در حمله به مواضع سپاه قدس در سوریه، خویشتن داری نشان دهد.

یک دیدگاه

  1. این خِرسِ سفید گفته بود منافع ایران، اما حالا از سودجوییِ خودش پردہ برداری میکنه۰ آقای پوتین کمک نخواستیم۰ فقط خواهشاً با فروش جنگ افزار بنزین روی آتش نریز۰

Comments are closed.