روسیه می کوشد یک جایگزین به جای “اینستکس” اروپاییان که شکست خورد ارائه کند

اتحادیه اروپا پیشتر از عملیاتی شدن  کانال مالی اینستکس خبر داده و اعلام کرده بود “تلاش‌ها برای رفع تحریم‌ها شدت می‌گیرد

حکومت ایران همزمان با تلاش برای فروش نفت و فرار از بحران کنونی، در جستجوی جایگزینی سیستم مالی اینستکس است . دستیار پرزیدنت  پوتین، خبرداد که سیستم‌های پیام‌رسانی مالی بومی جایگزین سوئیفت در روابط تجاری ایران و روسیه می‌شوند

به گزارش اسپوتنیک، یوری اوشاکوف، دستیار پرزیدنت  پوتین، گفت: روسیه و ایران در حال توسعه سیستم پیام‌رسانی مالی روسی و سپام ایرانی به عنوان یک جایگزین SWIFT سوئیفت   برای پرداخت‌ها به منظور محافظت از تحریم‌های کشور ثالث هستند.

اوشاکوف افزود: به منظور محافظت از روابط تجاری و اقتصادی دو جانبه در برابر تحریم‌های کشورهای ثالث، اقداماتی برای گسترش تسویه حساب‌های مستقیم، استفاده از ارزهای ملی، برقراری تعامل بین سیستم پیام‌رسانی مالی روسیه و سپاه ایران به عنوان گزینه جایگزین SWIFT برای انجام پرداخت‌ها در حال انجام است.

گفتنی است که سامانه پیام‌رسانی مالی الکترونیکی سپام به‌منظور الکترونیکی کردن مراودات بانکی و ایجاد زیرساخت یکپارچه خدمت رسانی توسط بانک مرکزی ایران راه‌اندازی شده‌ است.

اتحادیه اروپا پیشتر از عملیاتی شدن  کانال مالی اینستکس خبر داده و اعلام کرده بود “تلاش‌ها برای رفع تحریم‌ها شدت می‌گیرد.”

عباس عراقچی گفته است با عملیاتی شدن اینستکس همه کشورهای اروپایی می‌توانند از آن برای مبادلات مالی با ایران استفاده کنند “البته بدون اینکه خرید نفت از ایران انجام شود یا اعتبارات خاصی برای آن در نظر گرفته شود اینستکس نمی‌تواند انتظارات ما را به طور کامل برآورده کند. بنابراین کشورهای اروپایی باید به طور جدی بحث فروش نفت ما را در دستور کار خود داشته باشند.”

به نظر می رسد حکومت ایران در برقراری ارتباط مالی با اروپا برا ی فروش نفت و تامین اقتصاد کشور به بن بست رسیده است و در نظر دارد که با ارتباط برقرار کردن با روسیه این خلا را جبران کند.

یک دیدگاه

Comments are closed.