روسیه همچنان می کوشد تقصیر متلاشی شدن ایلیوشین خود در سوریه را متوجه عملیات جنگی اسرائیل سازد

فرماندهان نیزوی هوایی روسیه برداشت خود از رویداد ایلیوشین را عرضه می کنند

ارتش روسیه در گزارشی همه یافته های ارتش اسرائیلی را در مورد چگونگی متلاشی شدن هواپیمای نظامی ارتش روسیه در سوریه به نام هواپیمای ایلیوشین رد کرد و دوباره همان ادعاهای پیشین را در مورد مسوولیت اسرائیل درسقوط این هواپیما و کشته شدن همه پانزده نفر سرنشینان آن بازگو کرد.

این حادثه در سپیده دم روز دوشنبه هفته پیش و هنگامی روی داد که جنگنده های اسراییلی در حریم هوایی بندر لاذقیه در شمال غرب سوریه، وارد عمل شدند و یک انبار بزرگ وسائل جنگی را که حکومت ایران برای انتقال به حزب الله لبنان فرستاده بود، نابود کردند.

در جریان این حمله، سیستم ضد هوایی سوریه ده ها موشک به هوا شلیک کرد که یکی از آنها به هواپیمای باری ایلیوشین روسیه که در آن ناحیه در حال پرواز بود اصابت کرد و موجب متلاشی شدن آن گردید.

با آن که این موشک توسط نیروی هوایی سوریه و بدون توجه به پرواز ایلیوشین شلیک شده بود، ارتش روسیه ادعا می کند که موشک پرتاب شده، جنگنده اسرائیلی را نشانه گرفته بود که پشت ایلیوشین پرواز می کرد و باعث انهدام آن گردید.

روسیه در گزارش خود همچین ادعا کرده که اسرائیل به موقع، نیروی هوایی روسیه را در جریان حمله خود قرار نداده بود.

ارتش اسرائیل در پاسخ به این اتهام نامه روسی، دوباره بر چند امر عمده تاکید گذاشت که دو روز پیشتر، به صورت یک گزارش چهل صفحه ای، توسط فرمانده نیروی هوایی اسرائیل، به ارتش روسیه ارائه شده بود.

ارتش اسرائیل در پاسخ دوباره به اتهامات روسی، دوباره تاکید کرد که اسرائیل به موقع، روسیه را توسط  کمیته مشترک هماهنگی نظامی، از برنامه خود آگاه ساخته بود. همچنین تاکیدگردیده که ایلیوشین روسی هنگامی هدف قرار گرفت که جنگنده های اسرائیلی به حریم هوایی کشور بازگشته بودند و بنابراین، نمی توانستند پشت سر ایلیوشین روسی پنهان شوند و اگر موشکی به آن اصابت کرد، به علت بی تجربگی شتاب زدگی ارتش سوریه بوده است.

با توجه به آن که نیروی هوایی روسیه در گزارش خود، همه توضیحات اسرائیل را رد کرده است، هنوز نمی توان آینده روابط نظامی دو کشور را ارزیابی کرد. ولی ارتش اسرائیل در بیانیه تازه ای که شب گذشته (یکشنبه) انتشار یافت، دوباره تاکید کرد که اسرائیل به برنامه های خود برای مقابله با خطرات نظامی و امنیتی ادامه خواهد داد.

گرچه در بیانیه ارتش اسرائیل از حکومت اسلامی ایران و یا حزب الله لبنان نامی برده نشده، ولی آشکار است  که منظور، آن ها بوده اند. اسرائیل بارهای اعلام داشته که با استقرار سپاه قدس و یا حزب الله در سوریه، کنار نخواهد آمد.

اسرائیل همه مکالمات ضبط شده بین خلبانان اسرائیلی و مقامات این کشور با نظامیان روسیه را نیز در اختیار آن کشور قرار داده، ولی تصور می رود که نظامیان روسی مایل نیستند قضاوت عادلانه ای انتشار دهند.

در گزارش روسی از جمله ادعا شده که اسرائیل اطلاعات نادرست در این زمینه انتشار داده است.

آگاهان نظامی می گویند: فرماندهان ارتش و نیروی هوایی روسیه بیم دارند که اگر اتهامات خود را علیه نیروی هوایی اسرائیل پس بگیرند، خود به اهمال متهم خواهند گردید و یا ارتش سوریه به بی تجربگی متهم خواهد شد و این امر به زبان آن ها خواهد بود. به گفته آگاهان، این ادعا که اسرائیل مسؤول حادثه بوده، بهانه ای به دست روسیه می دهد که شاید بتواند از اسرائیل امتیاراتی بگیرد.

در هر حال، ارتش اسرائیل اعلام کرده که سیاست دفاع از امنیت کشور همچنان ادامه خواهد یافت.

نقشه ای که نیروی هوایی روسیه برای اثبات اتهامات خود ارائه می دهد

یک دیدگاه

  1. به روسیه در هر حال نباید اعتماد کرد او جمهوری اسلامی را به اسراییل ترجیح خواهد داد. اما اسراییل پیروز و سالم و سربلند خواهد بود

Comments are closed.