روسیه گفت که آماده است در مبارزه با کورونا به ایران کمک کند. ترکیه مقادیری وسایل و تجهیزات پزشکی به ایران می دهد

در پاسخ به درخواست حکومت اسلامی ایران، دولت روسیه اعلام کرد که حاضر است در مبارزه با کورونا به ایران کمک کند. ولی هنوز مشخص نیست که این کمک به چه صورت خواهد بود.

سرگئی ریابکوف معاون وزیر امور خارجه روسیه در پاسخ به تقاضا نامه روحانی گفت: مسکو آماده مقابله و کمک به تهران در جلوگیری از شیوع ویروس است.

حسن روحانی رئیس جمهور ی حکومت ایران،پیشتر  نامه هایی را به رهبران چندین کشور در رابطه با وضعیت مبارزه با کرونا ویروس ارسال کرده بود، که در آن وی خاطرنشان می کرد که تحریم های ایالات متحده نه تنها مانعی برای مقابله با کرونا ویروس در یک کشور است، بلکه سایر کشورها را نیز تحت تأثیر قرار می دهد.

ریابکوف افزود: پرزیدنت پوتین دستور داده که  ما تعهد محکم خود را برای کمک به حکومت ایران در جلوگیری از  ادامه شیوع ویروس کورونا آغاز کنیم.

معاون وزیر خارجه روسیه  افزود: ما همچنین مصمم هستیم که در تعدادی از زمینه ها و پروژه های خاص برای همکاری های متقابل با رژیم ایران همکاری کنیم.

وی گفت: تحریم های غیرقانونی آمریکا مانع کار عادی و کمک رسانی با ایران است.

ارسال ماسک، دستکش و کیت آزمایش از ترکیه به ایران

وزارت بهداشت ترکیه نیز از اهدای کمک های بشردوستانه به ایران در مقابله با ویروس کورونا خبر داده و اعلام کرد:  در پی شیوع کرونا در ایران محموله کمک‌های بهداشتی شامل هزار کیت تشخیص، ۴ هزار و ۱۷۵ گان، ۲۰ هزار روپوش، دو هزار عینک، ۴ هزار ماسک N95 و ۷۸ هزار ماسک سه لایه به ایران ارسال کرده است

هم چنین نخستین محموله از چین شامل ۲۰ میلیون ماسک ۳ لایه،۳میلیون ماسک N۹۵ ، و ۱۰ هزار تب سنج و ۲ میلیون گان محافظ پزشکی وارد ایران شد