رونمایی از طرح جمهوری‌خواهان برای جلوگیری از بازگشت بایدن به برجام

همزمان با پایان سومین نشست کمیسیون مشترک برجام ، کمیته پژوهشی جمهوری‌خواهان در مجلس نمایندگان آمریکا اعلام کرد که امروز( چهارشنبه) از طرح “فشار حداکثری” علیه رژیم ایران با همراهی مایک پمپئو، وزیر خارجه پیشین، رونمایی خواهد کرد. هدف این این پروژه ،  گسترش تحریم‌ها علیه تهران و جلوگیری از بازگشت ایالات متحده به برجام است.

این کمیسیون گفته است  که این پروژه به دنبال تقویت استراتژی دولت ترامپ برای اعمال فشار حداکثری بر رژیم ایران است که به گفته گردانندگان آن، تاکنون “بسیار موفق” بوده است.

هدف از این  پروژه “فشار حداکثری” جلوگیری از دستیابی تهران به سلاح هسته‌ای و موشک‌های بالستیک و  تأمین مالی تروریسم بین المللی است.

فرستاده چین در مذاکرات گفته بود  که هر یک از طرف‌های شرکت کننده، نگرش روشنی در خصوص بازگشت ایران و آمریکا به تعهدات برجامی دارند.

جوزپ بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، هم دو روز پیش با  تاکید بر پیشرفت در مذاکرات وین برجام وین، گفته بود که  شاهد تمایل طرف‌های این مذاکره برای برای نجات برجام و بازگرداندن آمریکا به آن است.

وی بدون اینکه توضیحات بیشتری بدهد، گفت: «فکر می‌کنم تمایل خوبی بین دو طرف ایرانی و آمریکایی برای رسیدن به توافق هسته‌ای وجود دارد و این خبر خوبی است.

بورل افزود: «فکر می‌کنم هر دو طرف واقعاً علاقمند به دستیابی به توافق هستند و آنها از موضوعات کلی به موضوعاتی جزئی‌تری که به صورت ی آشکارتر از یک طرف لغو تحریم‌ها و از طرفی دیگر تعهد به مسائل اجرایی موبوط به برنامه هسته‌ای است، وارد شده‌اند.»

ایران و قدرت‌های جهانی از اوایل آوریل برای مشخص کردن اقدامات لازم برای بازگرداندن تهران و واشنگتن به پایبندی کامل به برجام در نشست‌های وین مشارکت دارند.

تمامی مشارکت کنندگان چندین بار تاکید کرده‌اند که به رغم تمایل همه طرف‌ها به دستیابی به راه حل برای این بحران، با توجه به یک لجاجت‌ورزی‌های تهران و واشنگتن در مورد عدم امتیازدهی، مسیر به غایت دشوار و پیچیده‌ای پیش رو قرار دارد.