روپیه هند جایگزین دلار آمریکا در ازای خرید نفت از جمهوری اسلامی خواهد شد

پس ازبه اجرا درآمدن تحریم‌های آمریکا پالایشگاه‌های هند در ازای خرید نفت از جمهوری اسلامی روپیه پرداخت خواهند کرد.

هند خواهان دریافت معافیت از تحریم‌های آمریکا است به همین دلیل است که خرید نفت را از جمهوری اسلامی پس از تحکیم روابط با این کشور کاهش داده است.

مانی کنترل به نقل از اکونومیک تایمز گزارش میدهد همانگونه که تحریم‌های نفتی آمریکا علیه جمهوری اسلامی از روز ۱۳ آبان ماه سال جاری به اجرا درخواهد آمد پالایشگاه‌های هند برای خرید نفت از رژیم تهران از روپیه و از طریق بانک‌های UCOو IDBO پرداخت خواهد شد و روپیه می‌تواند برای واردات کالا از هند مورد استفاده قرار گیرد.

اما کارشناسان معتقدند که روپیه ارزی  نیست که به سادگی قابل تبدیل به یورو و دلار باشد و گذشته از این تبدیل آن به ارزهای دیگر ضررهای هنگفتی را به اقتصاد متکی به نفت جمهوری اسلامی و تحت شدیدترین تحریم‌ها تحمیل خواهد کرد.

این گزارش می‌گوید که شرکت های نفتی هند مانند پالایشگاه و پتروشیمی و شرکت انرژی نایا به دلیل حمل و نقل ارزان تر و دوره پرداخت ۶۰ روزه اقدام به خرید نفت از جمهوری اسلامی می کنند شرکتهای هندی برنامه دارند که خرید نفت از جمهوری اسلامی را در ماه های سپتامبر و اکتبر افزایش دهند چرا که آنها هزینه نفت خریداری شده را پس از ۱۳ آبان پرداخت خواهند کرد.

این در حالی است که دویچه وله در گزارش سال ۲۰۱۲ خود به نقل از یحیی آل اسحاق رئیس اتاق تهران گفته بود تاجران ایرانی ادعا می‌کنند با وجود معامله طرفین با روپیه و گشایش ال سی در بانک های ایرانی یوکو بانک از انتقال وجوه  خودداری می‌کنند.

خبرگزاری ایسنا در گزارش تیر ماه سال جاری گفته بود که پالایشگاه ها در هند در حال حاضر از بانک دولتی هند sbi و بانک آلمان برای پرداخت پول خرید نفت ایران به یورو استفاده می‌کنند.

اما امکان استفاده از این بانکها و ارز ها چون دلار و یورو برای خرید نفت از جمهوری اسلامی پس از اعمال دور دوم تحریم‌های آمریکا از تاریخ ۱۳ آبان ماه سال جاری دیگر امکان پذیر نخواهد بود.