رویترز:آمریکا و متحدانش،از بیم و نگرانی به  آژانس توصیه کردند تا  فعلا علیه ایران قطعنامه ندهد

آمریکا و متحدان بزرگش در غرب، فعلا بر صدور قطعنامه‌ای علیه ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی پافشاری نخواهند کرد.

رویترز، در گزارشی به نقل از دیپلمات‌های مستقر در وین، بریتانیا، فرانسه، آلمان و ایالات متحده که در جلسه هفته آینده شورای حکام آژانس،  خواهان صدور قطعنامه علیه ایران نخواهند شد، گرچه جمهوری اسلامی درباره ته‌نشست اورانیوم پیداشده در سه مرکز هسته‌ای خود تاکنون توضیحی نداده است.

در این گزارش آمده است که  صدور قطعنامه‌ای علیه حکومت ایران ممکن است مذاکرات جاری در وین برای احیای برجام را که میان جمهوری اسلامی و امضا کنندگان توافق هسته‌ای در جریان است، به خطر اندازد.

رویترز نوشته است : در آخرین جلسه سه‌ماهه شورای حکام آژانس که ۳۵ عضو دارد، سه کشور اروپایی به همراه آمریکا پیش‌نویس قطعنامه‌ای را در انتقاد از ایران آماده کردند، اما با توجه به اینکه رافائل گروسی، مدیرکل آژانس، دور تازه‌ای از گفت‌وگو با ایران را اعلام کرد، این پیش‌نویس را رسما تسلیم شورای حکام نکردند.

در ادامه این گزارش آمده است که این مذاکرات به جایی نرسید و گروسی هم در گزارشی به شورای حکام ، گفت: «پس از چندین ماه، ایران توضیح لازم برای وجود ذرات مواد اتمی در سه مکان را که آژانس از آن‌ها بازرسی کرده، ارائه نکرده است».

در همین راستا، یک دیپلمات مقیم وین روز گذشته (آدینه ) به رویترز گفت: «نمی‌شود به دلیل اینکه مذاکرات برجام در جریان است، این گزارش را نادیده گرفت، اما فعلا صدور قطعنامه [علیه ایران] بعید است».

رویترز به نقل از پنج دیپلمات دیگر هم نوشته است  که کشورهایشان در انتقاد به ایران بیانیه خواهند داد، اما فعلا از قطعنامه خبری نیست. یکی از آن‌ها گفت: «بیانیه‌های محکمی لازم است. ایران تعهداتی دارم که باید انجامشان دهد».

در همین حال یکی از سخنگویان وزارت خارجه فرانسه گفت: «هیچ پیشرفتی در مذاکره میان ایران و آژانس درباره سوال‌هایی که آژانس از ایران دارد حاصل نشده است.» او درباره گزارش اخیر آژانس ابراز «نگرانی شدید» کرد.

او افزود: «ما قاطعانه از ایران می‌خواهیم هرچه زودتر به سوال‌های آژانس پاسخ دهد.»

در همین راستا، سخنگوی وزارت خارجه فرانسه نیز با ابراز «نگرانی شدید» از گزارش روز دوشنبه آژانس گفت: «هیچ پیشرفتی در گفتگوهای میان ایران و آژانس درباره ذرات اورانیوم غنی‌شده حاصل نشده است. ما به طوری جدی از ایران می‌خواهیم که به دغدغه‌های آژانس پاسخگو باشد.»