رویترز:رژیم ایران در اثر شیوع کورونا و تحریم‌ها قادر نیست مانند گذشته به  شبه‌نظامیان شیعه در عراق  کمک کند

رویترز گزارش داد رژیم ایران در اثر افزایش شیوع کورونا و تحریم‌های آمریکا،با مشکلات اقتصادی شدیدی روبرو شده است و  دیگر قادر نیست مانند گذشته به  شبه‌نظامیان شیعه در عراق  کمک کند.

این خبرگزاری، بر اساس گفته‌های منابع عراقی نوشته است که محدودیت‌های ناشی از شیوع کورونا  در کنار افزایش تحریم‌های آمریکا باعث شده‌ کمک‌های مالی و نظامی حکومت ایران  به گروه‌های شبه‌نظامی شیعه در عراق ضربه قابل توجهی بخورد.

یکی از فرماندهان شبه‌نظامی،حشد الشعبی  گفته بود: حکومت ایران  تا پیش از اعمال تحریم‌های آمریکا، ماهیانه ۱۲ تا ۱۵ میلیون دلار به شبه‌نظامیان متحد خود در این کشور می داد، اما اکنون با شیوع کرونا مبلغ پرداختی نصف شده است.

البته با کشته شدن  قاسم سلیمانی، فرمانده پیشین  سپاه قدس، نیز  ضربه بزرگی به روابط ایران با گروه‌های شبه‌نظامی عراقی وارد شد.

یک فرمانده شبه‌نظامی عراقی، که نخواست نامش فاش شود به رویترز گفته است:  ایران ماهانه تا پنج میلیون دلار به هر یک از چهار گروه تحت حمایتش می‌داد اما از زمان شیوع کرونا این مبلغ به دو تا سه میلیون دلار کاهش یافته است.

او افزود:  کاهش کمک مالی ایران بر عملیات شبه‌نظامیان شیعه عراقی اثر گذاشته و آنها به دنبال منابع جایگزین برای تامین مالی هستند.

رویترز نوشته است که  سه فرمانده مختلف گروه‌های شبه‌نظامی گفته‌اند کمک مالی ایران صرف مقابله با دشمنان ایران می‌شده و از جمله به حمله علیه اهداف آمریکایی تخصیص می‌یافته است.

آنها گفته‌اند که علاوه بر کاهش کمک مالی، بسته شدن مرزها به دلیل کرونا به دیگر کمک‌های دریافتی هم ضربه زده و از جمله شبه‌نظامیان عراقی مهمات و سلاح‌های کمتری گرفته‌اند.

یکی دیگر  از فرماندهان شبه‌نظامی به رویترز گفته است که آموزش‌های نظامی که نیروهایشان از داخل ایران می‌گرفته‌اند نیز متوقف شده است.

این گروه نیروهای خود را برای آموزش‌های نظامی، شامل روش‌های جنگ خیابانی، استفاده از مهمات ضد تانک و شناسایی اهداف دشمن با پهپاد بوده و نیروهای شبه‌نظامی عراقی آموزش‌دیده از جمله به جنگ داخلی سوریه ، به ایران می فرستادند.

علیرضا میریوسفی، سخنگوی هیات دیپلماتیک ایران در سازمان ملل، درپاسخ به پرسش رویترز در مورد دلیل کاهش حمایت‌‌های ایران به شبه‌نظامیان عراقی گفت: «اینها همگی شایعه است و دشمنان قصد  تفرقه‌افکنی بین دو ملت ایران و عراق را دارند.

میریوسفی ادعا کرد:  حمایت‌های ایران از دولت ادامه دارد اما هرگز در امور داخلی کشورهای همسایه دخالت نمی‌کند.

میر یوسفی در حالی این سخنان را بیان می کند که در جریان خیزش های مردمی عراق ، قاسم سلیمانی، فرمانده پیشین قدس سپاه در دخالت مستقیم برای سرکوب مردم عراق بود، و در جریان اعتراضات داخلی این کشور نیروهای تحت حمایت وی مردم را به گلوله بسته بودند.