رویترز:واردات نفت هند از ایران در ماه نوامبر به کمتر از نصف رسیده است


به گزارش خبرگزاری رویترز واردات نفت هند از ایران به شدت سقوط کرده و در ماه نوامبر به کمتر از نصف واردات نفت هند از ایران پیش از شروع تحریم های ایالات متحده رسیده است.

رویترز از سقوط واردات نفت هند از ایران در ماه نوامبر خبر داده و نوشته است، هند در این ماه روزانه حدود ۲۷۶ هزار بشکه نفت از ایران خریده که ۴۱ درصد از ماه اکتبر کمتر بوده است.

هند موقتاً و به مدت شش ماه تا خرید ۳۰۰ هزار بشکه نفت در روز از تحریم های آمریکا معاف شده که کمتر از نصف واردات نفت این کشور از ایران پیش از شروع تحریم ها می باشد.

پس از خروج ایالات متحده آمریکا از توافق هسته ای، تحریم های تعلیق شده بر علیه جمهوری اسلامی بازگشتند و در دور دوم تحریمها که روز پنجم نوامبر اجرایی شد، فروش نفت ایران و سیستم بانکی جمهوری اسلامی مورد تحریم قرار گرفته و آمریکا قصد دارد فروش نفت ایران را به صفر برساند. اما برای کنترل قیمت نفت در بازارهای جهانی و بالا نرفتن قیمت جهانی نفت، آمریکا به طور موقت و به مدت ۶ ماه به مشتریان اصلی نفت ایران معافیت داده که به میزان محدود و به مدت شش ماه به خرید نفت از ایران ادامه دهند.

اما در طول این مدت باید جایگزینی برای نفت ایران پیدا کنند.

در ماه نوامبر، عراق- عربستان- امارات متحده عربی- ونزوئلا و نیجریه پنج فروشنده اصلی نفت به هند بودند و ایران که در ماه اکتبر، چهارمین صادرکننده بزرگ نفت به هند بود به جایگاه ششم سقوط کرده است.

پس از اجرایی شدن تحریم فروش نفت ایران، شرکت های بزرگ نفتی از بازار ایران خارج شده و معاملات خود با ایران را قطع کردند.

ایالات متحده قصد دارد در کوتاه‌مدت فروش نفت ایران را به صفر برساند.

یک دیدگاه

Comments are closed.