رویترز:پس از کشته شدن سلیمانی حزب الله با هدف رفع شکاف سیاسی و نظامی با رهبران شبه نظامی عراق دیدار کرده است

رویترز در این باره نوشته که بر اساس گفته های دو منبع آگاه، مدتی پس از کشته شدن قاسم سلیمانی در حمله پهپادهای آمریکایی در عراق، حزب‌الله لبنان گروه تروریستی مورد حمایت تهران، فوری با رهبران شبه‌نظامیان عراقی، با هدف برطرف کردن شکاف عمیق سیاسی و نظامی که ایجاد شده است دیدار کردند .

گفتنی است مقامات دولت های عراق و ایران و همچنین سخنگوی گروه های شبه نظامی ، هیچکدام حاضر به اظهار نظر در این خصوص نشدند.

رویترز نوشته که این مباحث، چگونگی تلاش حکومت ایران و گروه های هم پیمان آن را در کنترل منطقه ناپایدار خاورمیانه، به ویژه در پی حمله مرگبار ایالات متحده علیه یک فرمانده بلندپایه نظامی ایران، روشن می سازد

خبرگزاری العربیه در این باره نوشته : شبه نظامیان تحت حمایت تهران رد عراق ، که نقش بسیار حیاتی برای حفظ کنترل این کشور  ایفا می کنند تحت نفوذ قدس سپاه هستند .

العربیه به گفته دو منبع آگاه عراقی، نوشته: تهران برای دفاع از متحدان و منافع خود در جنگ قدرت با ایالات متحده به تکاپو افتاده است. و یادآور شد که سلیمانی  پیش از مرگ اش بشکل عمیق تری وارد بحران عراق شد و در جلساتی با شبه نظامیان عراقی در بغداد برای سرکوب مردم شرکت می جست تا دامنه این قیام به ایران کشیده نشود.

رویترز نوشته : ورود حزب الله در این بحران، نشانه گسترش نقش آن در منطقه است. این گروه شیعی که در سال ۱۹۸۲ توسط سپاه پاسداران ایران تاسیس شد، سالها در قلب استراتژی منطقه ای ایران جای داشت و به سلیمانی در آموزش گروه های شبه نظامی در عراق و سوریه، کمک می داد.

به گفته یکی از مقامات منطقه ای طرفدار ایران، جهت دهی حزب الله به شبه نظامیان، تا زمانی که فرماندهی جدید در نیروی قدس، (یگان سپاه پاسداران به رهبری سلیمانی از سال ۱۹۹۸)، مسئولیت اعمال کنترل بر بحران سیاسی عراق را به دست بگیرد، ادامه خواهد یافت.

این دو منبع عراقی به رویترز گفته اند :  جلسات بین حزب الله و رهبران شبه نظامی عراق در ژانویه، درست چند روز پس از ترور سلیمانی آغاز شد. اما این خبرگزاری نمی تواند تعداد جلسات یا محل برگزاری آنها را تایید کند. به گفته یکی از این دو منبع آگاه، این جلسات در بیروت منعقد می شد در حالی که منبع دیگر تاکید داشت جلسات یا در لبنان و یا در ایران صورت گرفته است.

محمد الکوثرانی در غیاب سلیمانی اداره موقت شبه‌نظامین وابسته به ایران را در عراق بر عهده دارد

در سالهای اخیر، نقش حزب الله، رشد چشمگیری داشته است. به گفته یک مقام مسئول آمریکایی، احتمالاً ایران تا حدودی به نفوذ نصرالله، متکی است که از احترام عمیقی در میان هم پیمانان منطقه ای ایران برخوردار است.

حسن نصرالله گفته بود که هدف حزب الله و متحدانش این است که یکبار برای همیشه، نیروهای آمریکایی را از منطقه بیرون کنند.

حکومت اسلامی تنها کشور جهان است که برای اجرای سیاست های استعماری نوین خود  یک نیروی تروریستی ویژه به صورت علنی برپا کرده است