رویترز از گسترش نفوذ مقامات ارشد قدس سپاه در عراق خبر داد 

 

خبرگزاری رویترز در گزارشی اختصاصی درباره گسترش نفوذ حکومت ایران در عراق خبر داد و نوشت:  حسن پلارک، از فرماندهان ارشد نیروی قدس سپاه پاسداران که به‌تازگی از سوی آمریکا به دلیل قاچاق اسلحه تحریم شد، به بهانه  بررسی طرح ۶۰۰ میلیون دلاری توسعه حرم امام حسین در شهر کربلا، که بزرگترین طرح توسعه یک مکان مذهبی در ۳۰۰ سال گذشته است،اخیرا به عراق و به شهر کربلا سفر کرده است.

رویترز نوشته است این خبر را به همراه تصاویری از پلارک ، یکی از کارگران عراقی برای این خبرگزاری ارسال کرده است.

در ادامه این گزارش آمده است که  این یکی از بزرگ‌ترین پروژه‌های چند میلیون دلاری است که بنیاد کوثر متعلق به سپاه پاسداران آن را اجرا می‌کند.

رویترز نوشته هدف ایران از اجرای این پروژه افزایش “‌قدرت نرم” و تقویت حضور در مراکز مذهبی شیعیان در عراق است.

حسن پلارک نخستین رئیس ستاد بازسازی عتبات بود که مرداد سال گذشته به دستور قاسم سلیمانی، فرمانده وقت نیروی قدس سپاه پاسداران، جای خود را به محمد جلال‌مآب داد و خود او نیز به عنوان دستیار ویژه و مشاور فرمانده نیروی قدس و ناظر بر امور ستاد بازسازی منصوب شد.

طرح‌های توسعه مراکز مذهبی شیعیان توسط «ستاد بازسازی عتبات عالیات» انجام می‌شود که توسط علی خامنه‌ای تاسیس شده است و افراد منصوب سپاه پاسداران انقلاب اسلامی آن را اداره می‌کنند. دولت آمریکا در ماه مارس این نهاد و همچنین بنیاد کوثر را، که بازوی آن ستاد در عراق محسوب می‌شود، تحت تحریم قرار داد.

بررسی‌های این خبرگزاری نشان می‌دهد که مشارکت نزدیک نهادهای ایرانی در حوزه گردشگری مذهبی، علاوه بر گسترش  روابط تجاری میان دو همسایه، برای تهران “قدرت نرم” به ارمغان می‌آورد و حضور رژیم ایران  را در مراکز مذهبی عراق، به عنوان حلقه ارتباطی نفوذ منطقه‌ای اسلام شیعه، تحکیم می‌کند.

واشنگتن پیشتر گفته بود:  ستاد بازسازی عتبات و عالیات و بنیاد کوثر در ارسال “کمک‌های مرگ‌آفرین” به شبه‌نظامیان نیابتی ایران در عراق و سوریه، فعالیت‌های اطلاعاتی و پولشویی دست دارند.

یک سخنگوی وزارت خزانه‌داری آمریکا نیز به رویترز گفته است که رژیم ایران با این اقدامات در پی گسترش نفوذ خود و استفاده از منابع مالی و تجاری عراق است.