رویترز: افشاگری نخست وزیر اسرائیل درست در آمد و در ایران انباری با اثار اورانیوم شناسایی شد

 رویترز گزارش داد که بازرسان آژانس بین المللی اتمی که هم اکنون در ایران به سر می برند، به دنبال بازرسی از مکانی در تورقوزآباد که در جنوب تهران قرار دارد، افشاگری نخست وزیر اسرائیل را مورد تائید قرار دادند که سال گذشته در سخنرانی در مجمع عمومی سازمان ملل فاش ساخته بود که رژیم ایران در این ناحیه انبار بزرگی برپا کرده که در آن مواد رادیواکتیو ذخیره شده و فعالیت هایی در زمینه پردازش اورانیوم صورت می گیرد.

آژانس بین المللی انرژی اتم برای مدت های متمادی این افشاگری نخست وزیر اسرائیل را نادیده گرفت، ولی اکنون رویترز گزارش می دهد که در تورقورآباد بازرسی هایی انجام گرفته و آثار اورانیوم و رادیو آکتیو به دست آمده است.

فرض آن است که از دسامبر سال گذشته، که بنیامین نتانیاهو در جریان سخنرانی در مجمع عمومی سازمان ملل این امر را افشا کرد، حکومت ایران به تخلیه آن انبار بزرگ پرداخته و همه وسائل و مواد موجود در آن را به محل دیگری منتقل ساخته است.ولی اثار مواد رادیو اکتیو و اورانیوم امری نیست که بتوان آن را به کلی پاک کرد.

نتانیاهو در سخنرانی خود خطاب به روسای آژانس بین المللی گفته بود “بشتابید و تا دیر نشده به تورقوزآباد بروید”. ولی مقامات آژانس در آن هنگام به طور غیرمستقیم گفته بودند که آن ها با هر ادعایی که نباید به بازرسی بپردازند.

رویترز در گزارش شامگاه روز یکشنبه از قول دیپلمات های اروپایی که از آن ها نام نبرد نوشت: «نمونه برداری بازرسان بین المللی از محلی در ایران که نخست وزیر اسرائیل آن را یک “انبار هسته ای” توصیف کرده بود، نشان می دهد که در این محل اورانیوم وجود داشته است».

در گزارش رویترز نام تورقوزاباد قید نگردیده و فقط گفته شده که این، همان محلی است که نخست وزیر اسرائیل در سخنرانی خود در مجمع عمومی سازمان ملل، آن را افشاگری کرده بود.

در گزارش رویترز از قول منابع آگاه که از آن ها نام برده نشد، آمده است که رژیم ایران هنوز در این زمینه توضیحی نداده است.

سال گذشته، پس از افشاگری نتانیاهو، حکومت ایران او را به “یاوه سرائی” متهم ساخت و ادعا کرد که چنین انباری وجود ندارد و اسرائیل به صورتی مغرضانه، رژیم ایران را در مظان اتهام قرار می دهد. محمد جواد ظریف نیز نخست وزیر اسرائیل را “چوپان دروغگو” نام نهاده بود. ولی اکنون بازرسان آژانس بین المللی تائید می کنند که اسرائیل از منابع اطلاعاتی بسیار قوی در داخل ایران برخوردار است و آن چه اعلام شده، دقیق و درست بوده است.

با این همه، رویترز از قول دیپلمات های غربی نوشت که آن چه به دست آمده آثار اورانیوم بوده و غنی شده نبوده و نمی توانسته است مورد استفاده تسلیحاتی قرار گیرد. در این خبر به آثار مواد رادیو اکتیو اشاره صریحی نشده است.

 رویترز نوشت که بازرسان آژانس از سه ماه پیش به بازرسی در آن محل پرداخته اند و آثار به دست آمده را برای آزمایش بیشتر، به آزمایشگاه فرستاده اند. در سال گذشته، بهرام قاسمی سخنگوی وقت در وزارت خارجه، سخنان نتانیاهو را “دروغ و بی محتوا” خوانده بود.