رویترز : امروز در لبنان معترضان به قتل لقمان سلیم، فعال سیاسی مخالف حزب‌الله، فراخوان تجمع در بیروت دادند

مردم لبنان امروز در اعتراض به قتل لقمان سلیم فعال سیاسی مخالف حزب‌الله شدند و در اعتراض به دخالت های حزب الله لبنان در امور این کشور اعتراض کردند.

خبرگزاری رویترز گزارش داد : دو روز پس از کشته شدن لقمان سلیم، محقق و فعال لبنانی مخالف گروه شبه‌نظامی حزب‌الله، حدود صد نفر با تجمع در میدان قصیر سمیر بیروت، ترور این فعال سیاسی را محکوم کردند و خواستار تحقیق شفاف در این باره شدند.

در این گزارش آمده که  یوسف دیاب، یکی از شرکت‌کنندگان در این تجمع گفته است : «اگر حزب‌الله واقعا در این جنایت بی‌گناه است یا آن را رد و محکوم می‌کند، باید به دستگاه امنیتی و مقام‌های قضایی لبنان کمک کند، به ویژه این که لقمان سلیم در منطقه تحت نفوذ امنیتی حزب‌الله کشته شده است.»

وی افزود:  «اگر چنین همکاری صورت نگیرد، آنان [حزب‌الله] مظنون هستند.»

دو روز پیش جسد لقمان سلیم در حالی که گلوله‌هایی به سر او و همچنین گلوله‌ای به کمرش شلیک شده بود، پیدا شد. کشته شدن این چهره منتقد حزب‌الله واکنش‌های گسترده‌ای به دنبال داشت.

همچنین حزب‌الله لبنان نیز ترور  این فعال سیاسی را محکوم کرد.

در ادامه این خبر امده است که خواهر لقمان سلیم، نویسنده و فعال لبنانی منتقد حزب الله که دوروز پیش  به ضرب گلوله کشته شد می‌گوید خانواده‌اش خواستار کالبدشکافی شده‌اند تا بفهمند آیا او پیش از کشته شدن شکنجه شده است یا نه.

مرگ لقمان سلیم که به انتقاد شدید از حزب الله لبنان شهره بود، باعث شوک و خشم لبنان شده است.بسیاری نگرانند که کشتن سلیم ممکن است نشانه‌ای از بازگشت به دورانی از خشونت سیاسی در لبنان باشد.

لقمان سلیم سه روز پیش  در حال بازگشت به بیروت، پایتخت لبنان، بود که ناپدید شد و خانواده‌اش نتوانستند با او تماس بگیرند. قاضی که مسئول رسیدگی به این پرونده شده گفته است چهار گلوله به سر و یک گلوله به پشت سر لقمان سلیم شلیک شده است.

در همین زمینه وزارت خارجه آمریکا نیز با انتشار بیانیه ای خواستار اجرای عدالت در مورد کسانی شد که در قتل لقمان سلیم، کنشگر لبنانی مخالف حزب‌الله، نقش داشته‌اند. این بیانیه قتل سلیم را «حمله به مردم‌سالاری، آزادی بیان و مشارکت مدنی» خواند.

همچنین آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا نیز در صفحه توئیتر خود به کشته‌شدن لقمان سلیم، منتقد برجسته حزب‌الله لبنان،  واکنش نشان داد و آن را محکوم کرد.

وی افزود: «امروز روز ناراحت‌کننده‌ای برای لبنان بوده است. ما هم در غم قتل فجیع لقمان سلیم، فعال برجسته لبنان شریک هستیم».

وزیر خارجه آمریکا گفت:  لقمان سلیم زندگی خود را وقف ایجاد تغییرات مثبت در لبنان کرده بود و شجاعانه به دنبال عدالت، پاسخگویی و نظم و قانون در کشورش بود.

همچنین فرانسه نیز  قتل لقمان سلیم، فعال سیاسی منتقد حزب‌الله لبنان گروه مورد حمایت جمهوری اسلامی ایران را محکوم کرد و خاهان پیگیری و دستگیر یعوامل این ترور شد.

در ادامه گزارش امده است که ماه گذشته نیز یک عکاس که گفته می‌شود اطلاعاتی درباره انفجار بندر بیروت داشته، به شکل مرموزی کشته شد.