رویترز: انفجار در سکوی پرتاب موشک ماهواره‌بر در ایران

مقامات حکومت ایران هنوز نسبت به گزارش منابع خبری آمریکایی در مورد انفجار موشکی که قرار بود ماهواره ای را در مدار زمین قرار دهد، واکنشی نشان ندادند. یک رادیو عمومی در ایالات متحده به نام آن پی آر NPR روز چهارشنبه (پریروز) خبر داده بود که این انفجار در پایگاه پرتاب موشک در شمال ایران رخ داده است. مقامات آمریکایی هفته پیش گفته بودند که رژیم ایران خود را برای فرستاده ماهواره ناهید به فضا آماده می سازد. در گزارش ان پی آر آمده است که موشک منفجر شده قرار بود ماهواره ناهید را به فضا ببرد.

مقامات ایرانی، در حالی که نسبت به این خبر سکوت کرده اند، اعلام داشتند که ساخت ماهواره ناهید تکمیل شده و این ماهواره در اختیار ارتش قرار گرفته است. احتمال دارد که هدف رژیم از انتشار این خبر، نوعی تکذیب غیرمستقیم خبر انفجار موشک باشد.

خبرگزاری رویترز به نقل از یک مقام ایرانی و افراد مطلع در دولت آمریکا از انفجار یک سکوی پرتاب موشک ماهواره‌بر در ایران خبر داده است.

شرکت آمریکایی پلنت لبز تصاویری ماهواره‌ای منتشر کرده که گفته می‌شود از یک مرکز فضایی ایران گرفته شده و در آن ستون دود سیاهی بر بالای محلی شبیه به سکوی پرتاب موشک دیده می‌شود.

همزمان، محمد جواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ایران با اشاره به گزارش های منتشر شده می گوید ماهواره ناهید-۱ که قرار بود در مدار قرار بگیرد، سالم است و هنوز در آزمایشگاه است.

خبرگزاری رویترز پنجشنبه در گزارشی به نقل از یک مقام ایرانی که نامش را منتشر نکرده، گزارش‌ها درباره انفجار در سکوی پرتاب موشک ماهواره‌بر در “مرکز فضایی امام خمینی” در سمنان را تایید کرده بود.

بر این اساس، این مقام ایرانی بدون ارائه اطلاعات بیشتر علت انفجار را “پاره ای از مشکلات فنی” عنوان کرده است و گفته “مهندسان جوان ایرانی برای برطرف کردن مشکل تلاش می کنند.”

رویترز همچنین به نقل از یک مقام آمریکایی بدون ارائه جزییات، “شکست در عملیات پرتاب موشک ماهواره‌بر” به وسیله ایران را تایید کرده است.

اما آقای آذری جهرمی با انتشار پیامی در توییتر نوشت: ظاهرا اخباری منتشر شده که سومین تلاش برای استقرار ماهواره در مدار ناموفق بوده. ناهید۱ حالش خوبه، الان هم در آزمایشگاه مستقره. خبرنگاران هم میتونن بیان بازدیدش.

او در این توییت به انفجار احتمالی موشک ماهواره‌بر اشاره نکرده است.

آقای آذری جهرمی ماه گذشته از پایان آزمایش های ماهواره ناهید-۱ خبر داده بود.

به گفته آقای آذری جهرمی “ایرادهای دو پرتاب قبلی” رفع شده تا این ماهواره با موفقیت در مدار قرار بگیرد.

ایران در دی ماه سال گذشته نیز ماهواره‌ای به نام پیام را پرتاب کرد که به گفته آقای آذری جهرمی به علت مشکلات فنی در مدار قرار نگرفت.

آمریکا مخالف پرتاب موشک های ماهواره بر به وسیله ایران است و این کار را پوششی برای توسعه موشک های بالستیک قاره پیمای این کشور عنوان می کند.