رویترز به نقل از سه مقام رژیم:حادثه در تاسیسات هسته‌ای نطنز ناشی از حمله سایبری بوده‌است

رسانه های بین المللی در باره  انفجار در تاسیسات هسته ای نطنز، گزارش های متعددی را ارائه دادند،  از جمله خبرگزاری رویترز، که به نقل از سه مقام ایرانی نوشته است:  حادثه در تاسیسات هسته‌ای نطنز ناشی از حمله سایبری بوده‌است. نام این مقام‌ها فاش نشده و آن‌ها مستندات خود در مورد این نتیجه‌گیری را نیز ارائه نکرده‌اند.

بامداد (پنج‌شنبه) ۱۲ تیر ،۱۳۹۹ در یکی از بخش های  تاسیسات هسته‌ای نطنز انفجار و آتش سوزی رخ داد. مقام‌های ایرانی  با انتشار این خبر گفته بودند که  این سانحه که با آتش‌سوزی همراه بوده، در یکی از سوله‌های در دست احداث در محوطه باز این تاسیسات بوده ست.

شورای عالی امنیت ملی  حکومت ایران نیز گفته است:  علت حادثه هرچند “مشخص شده‌است” اما  به‌دلیل ملاحظات امنیتی فعلا اعلام نمی‌شود.

اما خبرگزاری رویترز، آنرا ” خرابکاری” دانسته و بر اساس گفته های مقام های حکومت ایران که با این خبرگزاری گفت و گو کردند، نوشته است:   این رخداد به علت ” حمله سایبری”به  یک مرکز مونتاژ سانتریفیوژ جدید این تاسیسات بوده که البته تاسیسات هسته ای در گذشته نیز مورد حملات مشابه توسط “دشمنان” حکومت ایران بوده است.

اشاره این مقام حکومتی به حملات سایبری است که  با ویروس استاکس‌نت انجام شد، و در آن زمان با انتشار این گزارش  توجهات زیادی را به خود جلب می‌کند؛ بدافزاری که در سال ۱۳۸۹ شناسایی شد و بعدها گفته شد “هدف اصلی آن تولیدکننده سانتریفیوژهای نطنز بود”.

رویترز در ادامه گزارش خود نوشته است : این دو مقام ایرانی گفته‌اند،احتمال میرود که اسرائیل در این رخداد دست داشته باشد.

رویترز گفت:  این دو مقام وابسته به رژیم ایران تاکنون مدرک و سندی در ارتباط با اظهارات خود ارائه نکرده‌اند.

بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، نیز گفته بود که دولتش در این باره واکنش نشان نخواهد داد.

رویترز نوشته است : این خبرگزاری  هنوز  موفق نشده واکنشی از سوی ارتش یا دفتر نخست‌وزیری اسرائیل بگیرد.

در ادامه خبرهای انفجار و آتش سوزی در نطنز،   گزارش‌های دیگری نیز از سوی رسانه های خارجی منتشر شد، از جمله  روزنامه نیویورک‌تایمز که نوشته است:  “خرابکاری در نطنز بر اثر کار گذاشتن یک “وسیله انفجاری” بوده و بخش‌های مختلف این تاسیسات که روی زمین قرار دارند را خراب کرده است.

اما مقامات حکومتی ایران در ارتباط با این انفجار اظهار نظرهای متفاوتی را ارائه می دهند.از جمله داوود عبدی، سخنگوی وزارت دفاع رژیم،  که گفته است:  علت این حادثه ناشی از “نشت گاز” در منطقه عمومی پارچین بوده که  حادثه تلفاتی نداشته و حریق ناشی از انفجار به سرعت اطفاء شده است.

رحمت‌الله فیروزی‌پور، نماینده مجلس نیز گفته است : انفجار توسط خرابکاران صورت گرفته و مسوولان امنیتی هر چه سریعتر در این باره باید تصمیم‌گیری و موضع‌گیری کنند.

غلامرضا جلالی، رئیس سازمان پدافند غیرعامل نیز گفته است که احتمال می رود  امریکا در پشت تمامی وقایعی که اخیرا در ایران رخ می دهد باشد چرا که ما  درگیر جنگ جدی اقتصادی با واشنگتن  هست و عمده این اتفاقات ناشی از عدم رعایت مسائل ایمنی است، اما ممکن است بخشی نیز ناشی از حرکات عناصر ضد انقلاب  یا دخالت دشمن باشد البته  اگر اثبات شود به کشورمان حمله سایبری شده است، پاسخ خواهیم داد.

غلامرضا جلالی افزود:  که در سه ماه نخست سال‌جاری اسرائیل و آمریکا در حدود ۱۴ تا ۱۷ مورد ایران را به انجام حملات سایبری متهم کردند. از سوی دیگر در ایران هم طی ۴ تا ۵ ماه گذشته به علت شرایط کرونایی، بیشتر دسترسی‌ها تسهیل شده و بنابراین حملات هکرها نیز افزایش یافته است.

جلالی  از میزان اثرگذاری شبکه‌های اجتماعی در تحولات داخلی ایران ابراز نگرانی کرد و گفت که شبکه‌های اجتماعی در ایجاد ناامنی در حوادث اخیر کشورمان نقش داشته‌اند و موضع سازمان پدافند غیرعامل این است که هر چه سریعتر شبکه اجتماعی ملی راه اندازی کند.

گزارش شده است که پس از این انفجار نیروهای ویژه سپاه پاسداران که  در اطراف تاسیسات اتمی نطنز مستقر شده اند، در حال آماده باش بوده و  فوری وارد عمل شده‌اند. برخی منابع نیز نوشته‌اند جمهوری اسلامی از روسیه کمک خواسته است.

پس از انتشار خبر انفجار نطنز از سوی رژیم ایران برخی رسانه‌ها و تحلیلگران سیاسی، اعلام کردند که احتمال می رود این واقعه  بر اثر حمله اسرائیل و یا انجام حملات سایبری یا خرابکارانه از سوی برخی معترضان داخلی به سیاست‌های حکومت ایران است.

خبرگزاری دولتی ایرنا، نیز  در تحلیلی از این رویداد به چگونگی تغییر راهبرد مدیریت وضعیت موجود در صورت تایید احتمال عبور آمریکا و اسرائیل از خطوط قرمز اشاره کرد.

تحلیلگر ایرنا در یادداشتی  با عنوان “چرایی نحوه واکنش رژیم صهیونیستی به رخداد نطنز؛ پیام‌های جدید و واکنش‌های ضروری” به طور ضمنی امکان حمله را رد نکرده و نوشته است: « در صورتی که نشانه‌هایی از عبور کشورهای معاند به ویژه رژیم صهیونیستی و آمریکا از خطوط قرمز ایران به هر شکلی بروز و ظهور یابد به طور قطع راهبرد مواجهه و مقابله با وضعیت جدید باید مورد تجدیدنظر اساسی قرار بگیرد».