رویترز به نقل از منابع امنیت دریایی: «یک نفتکش توسط نیروهای مشکوک تحت حمایت ایران در دریای عمان توقیف شده است»

   به روز شده   امروز سه شنبه، پس از گزارش «گروه عملیات تجارت دریایی» بریتانیا مبنی بر “ربوده شدن احتمالی” یک  کشتی تجاری در دریای عمان، رویترز به نقل از سه منبع امنیت دریایی خبر داد که نیروهای تحت حمایت رژیم ایران یک کشتی باری را در خلیج فارس در سواحل امارات متحده عربی توقیف کرده اند. «گروه عملیات تجارت دریایی» گفته بود که  “این کشتی، احتمالا توسط هشت یا ۹ فرد مسلح ربوده شده است.”

دو منبع امنیتی، نام این کشتی را «آسفالت پرینسس» اعلام کردند که بار آن  آسفالت و قیر بوده است و با پرچم پاناما در منطقه‌ای در دریای عمان منتهی به تنگه هرمز که حدود یک پنجم صادرات نفت جهان از طریق آن جریان دارد، در حرکت بوده است.

پیش از خبر رویترز، تایمز بریتانیا و شبکه اسکای نیوز خبر داده بودند که امروز سه‌شنبه ۱۲ مرداد، دست‌کم چهار کشتی در دریای عمان، با ارسال هشدارهای همزمان وضعیت اضطراری اعلام کردند که به دلایلی نامشخص هدایت کشنی‌ها را از دست داده‌اند.

بیشتر بخوانید: ایالات متحده، اسرائیل، بریتانیا و کشورهای دیگر، انجام عملیات مشترک علیه رژیم ایران را بررسی می‌کنند

سخنگوی وزارت امور خارجه بریتانیا گفت که کشورش درباره خبر ربوده شدن احتمالی یک کشتی در دریای عمان، فورا تحقیق خواهد کرد.

وزارت امور خارجه رژیم ایران، پیشتر، گزارش‌های مربوط به حوادث امنیتی مربوط به چندین کشتی در نزدیکی سواحل امارات در روز سه شنبه را “مشکوک” اعلام کرده بود و درباره هرگونه تلاش برای ایجاد “فضای کاذب” علیه جمهوری اسلامی هشدار داد.

پس از حمله هفته گذشته به نفتکش تحت مدیریت اسرائیل در سواحل دریای عمان، که طی آن دو تن از خدمه اروپایی کشتی کشته شدند و ایالات متحده، اسرائیل و بریتانیا رژیم ایران را مقصر دانستند، تنش در منطقه شدت گرفت.

پیشتر، سازمان «عملیات تجارت دریایی بریتانیا (یو کی ام تی او)»، امروز در اطلاعیه‌ای هشداردهنده بر اساس گزارش منابع خود، از “ربوده شدن احتمالی” یک کشتی در دریای عمان خبر داد و به کشتی‌های دیگر توصیه کرد به دلیل حادثه‌ای که در فاصله ۶۰ مایلی شرق فجیره در  امارات روی داده است، احتیاط زیادی به خرج دهند.

بیشتر بخوانید: نفتالی بنت در دیدار از سپاه شمال اسرائیل: به تعرض رژیم ایران واکنش کوبنده‌ای نشان خواهیم داد

 

شرکت خصوصی «لوید لیست اینتلیجنس» که به صنعت کشتیرانی خدمات ارائه می‌کند، اعلام کرده است که یک کشتی با نام «ام وی آسفالت پرینسس» که با پرچم پاناما در دریای عمان در حال حرکت بود، ربوده شده است.

این شرکت مدعی شد که به خدمه «ام وی آسفالت پرینسس» دستور داده شده است به ایران بروند و این تانکر در حال حاضر به سمت تنگه هرمز در حال حرکت است.

جن ساکی، سخنگوی کاخ سفید، در نشست خبری روز سه‌شنبه خود در مورد این رویداد گفت که گزارش‌های اولیه به شدت نگران کننده هستند و ایالات متحده در هماهنگی با بریتانیا و سایر شرکایی بینا‌المللی خود، وضعیت را از نزدیک زیر نظر دارد.

رویترز به نقل از مقام‌های آمریکایی گزارش داد که در پی حادثه مشکوک دیروز در دریای عمان، ارتش ایالات متحده قصد دارد برای بررسی جریان از نزدیک، دستکم یکی از ناوهای خود را به محدوده عبور کشتی ربوده شده بفرستد.