رویترز: حکومت اسلامی ایران چندین محموله بنزین و نفت خام به سوریه فرستاده است

خبرگزاری رویترز، به گفته چند منبع آگاه اعلام کرد که رژیم  اسلامی ایران چندین محموله‌ بنزین و نفت خام را به سوریه ارسال کرده است.

شایان گفتن است که در اوج مبارزه با کورونا و نیاز شدید رژیم ایران به درآمد ارز خارجی، صدور نفت رایگان ایران به سوریه همچنان ادامه دارد و حکومت تا کنون چندین میلیون بشکه نفت را بدون دریافت پول، برای دولت سوریه که به کشتار مردم آن کشور ادامه می دهد، ارسال داشته است.

رویترز نوشته است:  سه شرکت کشتیرانی و یک تاجر مستقر در دمشق که در جریان مستقیم  ارسال این محموله‌هاست، روز گذشته (آدینه ) به رویترز گفته اند که یک کشتی تخلیه ۳۸ هزار تن بنزین را در پایانه نفتی بندر بانیاس آغاز کرد.

به گفته این  مطلع اضافه سه هفته پیش نیز یک کشتی دیگر یک میلیون بشکه نفت خام ایران را تخلیه کرده است.

در همین رابطه  یک شرکت کشتیرانی در بیروت و یک شرکت کشتیرانی منطقه‌ای دیگر در عمان پایتخت اردن به رویترز گفته اند  که یک نفتکش ایرانی دیگر محموله یک میلیون بشکه نفت خام را در مدیترانه به دو کشتی کوچک دیگر به مقصد سوریه منتقل کرده است.

در ادامه این گزارش آنان افزوده اند  که این انتقال دو هفته پیش صورت گرفته است.

در برخی از گزارش ها آمده است که هنوز معلوم نیست آیا سوریه در قبال دریافت نفت پولی می‌دهد یا نه، اما این کشور برای تامین نفت به شدت متکی به ایران است و به خاطر تحریم‌های اروپا و آمریکا علیه دولت بشار اسد، چند سالی است که تنها جمهوری اسلامی به این کشور نفت تحویل می‌دهد.

بسام توما، وزیر نفت سوریه نیز  در ماه گذشته میلادی اعلام کرده بود که قانون سزار شامل مجموعه تحریم‌های آمریکا علیه سوریه که تجارت خارجی با دمشق را ممنوع می‌کند، روند واردات چند محموله را که دقیقا مشخص نشده بود، مختل کرده است.

این سه شرکت کشتیرانی به رویترز گفتند که ارسال محموله‌های سوخت از ایران به سوی سوریه طی چهار سال گذشته، به نصف کاهش پیدا کرده است و کاهش واردات سوخت به سوریه موجب شدیدتر شدن بحران کمبود سوخت در این کشور شده است

۳۵ سال پیش زمانی که علی اکبر هاشمی رفسنجانی رئیس مجلس حکومت ایران بود،  قانون فروش و تحویل نفت مجانی به دولت جمهوری سوریه به تصویب رسید .