رویترز خبر داد: حکومت  ایران به جای دریا ، محموله جدید مواد پالایشگاهی را با هواپیما به ونزوئلا فرستاد

خبرگزاری تسنیم به نقل از رویترز، نوشت: حکومت ایران  دومین دور مواد پالایشگاهی را از طریق هوایی به ونزوئلا ارسال کرد تا به راه‌اندازی پالایشگاه‌ها و تولید بنزین در این کشور کمک کند.

ارسال کاتالیزور به مجتمع پالایشگاهی پاراگونا با ظرفیت ۹۵۶ هزار بشکه در روز در غرب ونزوئلا پس از آن انجام شد که ایران در سال گذشته میلادی چندین پرواز به این منطقه انجام داد تا به بازگشایی پالایشگاه کاردون با ظرفیت ۳۱۰ هزار بشکه در روز کمک کند و از کمبود شدید بنزین در این کشور عضو اوپک بکاهد.

در ادامه این گزارش آمده است که  ونزوئلا دور دوم مواد پالایشگاهی را از طریق هوایی از ایران دریافت می‌کند تا به پالایشگاه‌های نفت آسیب‌دیده خود جهت تولید سوخت کمک کند.

یادآور می شود : حکومت ایران همچنین سه ناوگان کوچک از نفتکش‌های حامل سوخت به ونزوئلا فرستاده است. صنعت نفت ونزوئلا بیشتر  به‌دنبال سالها کمبود سرمایه‌گذاری و سوءمدیریت در این کشور، در وضعیتی مشابه با ایران، نابود شده است.

آمریکا در ژانویه ۲۰۱۹ شرکت نفت دولتی ونزوئلا را تحریم کرد تا دولت نیکولاس مادورو را تحت فشار قرار دهد. واشنگتن همچنین تحریم‌های سختی علیه ایران وضع کرده است.

رویترز نوشته است: یک هواپیمای ایرباس متعلق به شرکت هواپیمایی کانویاسای ونزوئلا دو روز پیش  در فرودگاه لاس پیدراس بر زمین نشست. این هواپیما سه روز پیش  تهران را ترک کرده بود و یک توقف در بلگراد داشت.

طبق گفته منابع آگاه، این هواپیما حامل کاتالیزور برای شرکت نفت دولتی ونزوئلا است و انتظار می‌رود پروازهای بیشتری از این نوع در راه باشند.

در زمان حاضر کاردون تنها پالایشگاه تولید کننده بنزین در ونزوئلا است. پالایشگاه آموای ۱۴۵ هزار بشکه در روز برای واحدهای تولید بنزین کاردون نفتا تولید می‌کند. انتظار می‌رود این کاتالیزورها به ازسرگیری تولید بنزین در آموای کمک کنند.