رویترز خبر داد : دولت بایدن برای احیای برجام گزینه‌های مختلف از جمله برداشتن گام‌های کوچک را بررسی می‌کند

رویترز به نقل از سه دیپلمات آگاه اروپایی  گزارش داد: آمریکا در حال بررسی چند گزینه مختلف برای احیای توافق هسته‌ای ایران است. یکی از این گزینه‌ها در نظر دارد که جمهوری اسلامی و ایالات متحده “گاهم‌هایی کوچک” بردارند تا تنش‌‌های موجود کاهش یابد.

در ادامه این گزارش آمده ست که  طبق این گزینه واشنگتن ممکن است برای جمهوری اسلامی مقداری مزیت‌های اقتصادی در نظر بگیرد که کمتر از مزایای ارائه شده به موجب توافق هسته‌ای در سال ۲۰۱۵ باشد، تا تهران در مقابل اقدامات خود در نقض برجام را متوقف و یا اصلاح کند.

رویترز در عین حال  به نقل از  این دیپلمات ها  نوشته است :  جو بایدن هنوز تصمیمی نگرفته و موضع او همچنان این است که قبل از هر چیز ایران باید به اجرای تعهدات خود بازگردد تا آمریکا اقدام متقابل انجام دهد.

در ادامه این گزارش ، یکی از این دیپلمات ها  به رویترز گفته است که  گزینه‌های مورد نظر بایدن شامل «بازگشت مستقیم» به برجام و یا اتخاذ «گام‌های کوچک» است.

رویترز در ادامه  نوشت که ارائه وام از سوی صندوق بین‌المللی پول و یا ارائه تسهیلات اعتباری از سوی اروپا به جمهوری اسلامی از گزینه احتمالی موجود است.

در ادامه سه دیپلمات آگاه اروپایی در عین حال به رویترز گفته اند که با توجه به در پیش رو بودن انتخابات ریاست جمهوری ایران در ماه ژوئن و احتمال روی‌کار آمدن چهره‌های تندرو ضد آمریکایی، زمان حتی برای برداشتن گاهم‌های کوچک نیز محدود است.

جو بایدن، نیز دو روز پیش ‌ در گفت‌وگویی با شبکه سی‌بی‌اس اعلام کرد کشورش تحریم‌های ایران را تا زمانی که تهران غنی‌سازی اورانیوم را متوقف کند لغو نخواهد کرد. علی‌ خامنه‌ای،‌ رهبر جمهوری اسلامی، نیز در همان روز در سخنرانی خود گفت پیش‌شرط بازگشت تهران به برجام لغو کامل تحریم‌ها است.

محمدجواد ظریف، نیز در یک برنامه تلویزیونی،  مواضع دولت جو بایدن درباره برجام را «بی‌مبنا و متناقض» خواند و گفت: «دولت بایدن هنوز تصمیم نگرفته می‌خواهد چه کار کند، حرف‌های آنها مبهم است. هنوز وقت دارند اظهارات خود را اصلاح کنند».