رویترز : سپاه قدس تلاش میکند تا نفوذ خود را در عراق حفظ کند 

خبرگزاری رویترز در گزارشی نوشت : همزمان با بالا گرفتن موج اعتراضات در عراق علیه نفوذ حکومت ایران،  منابع نظامی و دیپلماتیک غربی و همچنین مقامات امنیتی عراق اعلام کردند که فعالیت و نفوذ  سپاه قدس در این کشور با هدف سرکوب و کشتار مردم بیشتر شده است .

از شامگاه  گذشته (سه شنبه) اعتراضات ضد دولتی در بغداد که در پی ترور فعالان مدنی عراق و در مخالفت با نفوذ جمهوری اسلامی جریان یافته، بازهم  به خشونت کشیده شد. و در جریان درگیری‌ها میان معترضان و نیروهای امنیتی یک نفر کشته و چندین نفر زخمی شدند.

معترضان در حالی که عکس‌هایی از فعالان ترور‌شده حمل می‌کردند، شعارهای ضد دولتی می‌دادند. تظاهرکنندگان دولت مصطفی کاظمی، نخست‌وزیر عراق را از جمله به عدم پاسخ‌گویی در مورد ترور ده‌ها فعال مدنی و روزنامه‌نگار متهم کردند.

معترضان همچنین دولت مرکزی عراق و دستگاه‌های دولتی را به سوءمدیریت و فساد مالی متهم کرده و خواهان اصلاحاتی اساسی در نظام سیاسی کشورشان هستند.

به گزارش رویترز ، سپاه قدس به ‌ویژه پس از کشته شدن قاسم سلیمانی، فرمانده پیشین این نیروی برون‌مرزی سپاه پاسداران اقدام به آموزش و سازماندهی صدها رزمنده وفادار به خود در عراق کرده است.

در ادامه این گزارش به نقل از مقامات امنیتی عراق آمده  است که گروه‌های شبه‌نظامی یاد شده مستقیما به فرماندهان سپاه قدس پاسخگو بوده و در خدمت جمهوری اسلامی فعالیت می‌کنند.

منابع امنیتی عراق در این باره  گفته‌اند که در سال گذشته میلادی ، دست‌کم ۲۵۰ شبه‌نظامی عضو این گروه‌های کوچک در چندین نوبت به لبنان سفر کرده و در آنجا توسط حزب‌الله لبنان و همچنین سپاه پاسداران تعلیم و آموزش دیده‌اند.

عراق از دو سال پیش تاکنون  شاهد ترور فعالان مدنی مخالف دولت در این کشور بوده است؛ ترورهایی که پیامدی برای عاملان آن نداشته است. این وضعیت سبب شکل‌گیری اعتراضات علیه دولت و شبه‌نظامیان مورد حمایت جمهوری اسلامی شده است.

موج اعتراضات در عراق پس از ترور یکی از کنشگران مدنی به نام ایهاب الوزنی بالا گرفته است. او حدود  دو هفته پیش توسط موتورسواران ناشناس ترور شده بود.

الوزنی در سازماندهی اعتراضات ضد دولتی سال ۲۰۱۹ فعالیت داشت. این اعتراضات بیش از همه در شهرهای شیعه‌نشین عراق از جمله کربلا جریان یافت و با شعارهایی علیه جمهوری اسلامی همراه بود.

در پی ترور الوزنی که از مخالفان سرسخت دخالت و نفوذ ایران در عراق بود، ساختمان کنسولگری جمهوری اسلامی در کربلا مورد حمله قرار گرفته و به آتش کشیده شد.

یک روز پس از ترور الوزنی یک روزنامه‌نگار دیگر نیز هدف حمله مسلحانه قرار گرفت. احمد حسن که از کارکنان صدا و سیمای الفرات است، با اصابت دو گلوله از ناحیه سر و شانه مجروح شد. او همچنان در کما به سر می‌برد و وضعیت‌ جسمانی‌اش وخیم گزارش شده است.

بنا بر گزارش کمیسیون عالی حقوق بشر عراق، در جریان ترورهای هدفمند در این کشور تا کنون حدود ۳۵ کنشگر مدنی به قتل رسیده‌ و صدها نفر از سال ۲۰۱۹ به این سو در جریان درگیری‌های معترضان و نیروهای امنیتی کشته شده‌اند.