رویترز: سپاه پاسداران در شرق ایران «واحد مخفی» مربوط به سوخت جامد موشک دارد

خبرگزاری رویترز، خبرداد که سپاه پاسداران در مجتمع جاجرم که وابسته به شرکت آلومینای ایران است، تاسیسات مخفی و ویژه‌ای برای تولید پودر آلومینیوم در ساخت سوخت جامد موشکی خود ایجاد کرده است.

مجتمع جاجرم در حاشیه بیابانی در خراسان شمالی، در نزدیکی بزرگ‌ترین ذخیره بوکسیت (هیدروکسید آلومینیوم آهن‌دار) ایران، قرار دارد که بنابر اعلام رسمی دولت ایران، در افزایش میزان آلومینیوم تولیدی کشور نقش کلیدی دارد.

رویترز،در ادامه نوشت:  مجتمع جاجرم که تنها تولیدکنندۀ پودر آلومینا در ایران است، در زمرۀ صنایع راهبردی و شناخته شده ایران  به شمار می‌آید، و تاسیسات تولید پودر ویژه برای ساخت سوخت جامد، واحدی مخفی است که توسط سپاه در این مجتمع ایجاد شده است.

رویترز افزود:  بر اساس مدارکی که امیر مقدم، مدیر پیشین روابط عمومی ریاست جمهوری در اختیار رویترز قرار داده است، گفته است که  حکومت ایران تولید پودر آلومینیوم با کاربرد نظامی را بیش از پنج سال قبل آغاز کرد و او دو بار از محل پروژه دیدار کرده است و در سال ۲۰۱۸، زمانی که او ایران را ترک کرد، همچنان فعال بود.

این پروژه تولید پودر آلومینیوم، اخیرا جز تحریم های آمریکا قرار گرفت.

رویترز در ادامه نوشت:   بیش از ده مدرک و سند مرتبط با این پروژه در اختیار دارد، از جمله نامه‌‌ محمد تهرانی مقدم به رهبر جمهوری اسلامی، علی خامنه‌ای، که در آن پروژه جاجرم را “پروژه‌ای برای تولید سوخت موشکی از پودر فلز” توصیف کرده و در ادامه افزوده است در ارتقای خودکفایی کشور در تولید سوخت جامد برای موشک نقش قابل‌توجهی دارد.

علیرضا میریوسفی، سخنگوی نمایندگی ایران در سازمان ملل متحد، در واکنش به این گزارش رویترز  اعلام کرد: «ما در مورد این ادعاها و صحت مدارک هیچ‌گونه اطلاعی نداریم.اما لازم است دوباره تاکید کنیم که ایران هرگز قصد تولید هیچ‌گونه کلاهک موشکی هسته‌ای نداشته است».

رویترز سعی  کرد تا در این باره  با سایر مقام‌های مسئول ایرانی تماس بگیرد اما تلاش اش بی‌پاسخ باقی مانده است.

گفته شده است که  افشای این اطلاعات درباره برنامه تولید پودر آلومینیوم می‌تواند حساسیت واشینگتن در مورد فعالیت‌های موشکی ایران را بیش از پیش برانگیزد.

رویترز همچنین در گزارش اش به نامه‌ای اشاره می‌کند که مجید قاسمی فیض آبادی، مدیرعامل وقت شرکت آلومینا، در اکتبر ٢٠١١ به سپاهی حسن تهرانی مقدم، رئیس برنامۀ موشکی سپاه پاسداران در آن دوره نوشته و در آن تصریح کرده که به این منظور به درخواست وی زمینی را در نزدیکی یک فرودگاه متروکه در اطراف جاجرم پیدا کرده است. مجید قاسمی در این نامه خواستار تامین ١٨ میلیون دلار اعتبار برای ساختن تاسیسات مورد نظر شده و از  موافقت لی شیائو فنگ، معاون مدیرعامل و رئیس حقوقی شرکت چینی ان.اف.سی* برای تحویل برخی از ماشین آلات و تجهیزات خبرداده است .

شرکت  آلومینای ایران نیز در پاسخ به رویترز در این باره گفته است که «هیچگونه فناوری، تجهیزات و خدمات مرتبط با تولید پودر آلومینیوم صادر نکرده و تسهیلاتی نیز به این منظور فراهم نساخته است».

این در حالی که این شرکت در وب سایت از ایران به عنوان یکی از بازارهای خود یاد کرده و طرح تغییر فنی کارخانۀ آلومینیوم جاجرم را در کارنامۀ خود آورده است.