رویترز:  شورای امنیت سازمان ملل احتمالا تقاضای رژیم ایران برای محکومیت کشته شدن فخری‌زاده را بررسی نمی‌کند

خبرگزاری رویترز به نقل از  دیپلمات‌های آگاه، نوشت: احتمال میرود که  تقاضای ایران از شورای امنیت سازمان ملل برای محکوم کردن کشته شدن محسن فخری‌زاده، عضو ارشد سپاه پاسداران، به احتمال زیاد مورد توجه قرار نخواهد گرفت.

در ادامه این گزارش آمده است که  تقاضای حکومت ایران در صورتی در شورای امنیت بررسی می‌شود که یکی از ۱۵ کشور عضو این شورا چنین تقاضایی را مطرح کند، اما ‌جری ماجیلا، سفیر آفریقای جنوبی و رئیس شورای امنیت در ماه دسامبر، گفت تاکنون هیچ تقاضایی از سوی کشورهای عضو این شورا مطرح نشده است.

گفته شده است که شورای امنیت روز دوم دی ماه در مورد پایبندی ایران به توافق هسته‌ای نشست سالی دوبار خود را برگزار می‌کند. هر یک از اعضای شورای امنیت و ایران که در این جلسه حضور دارند می‌توانند موضوع کشته شدن فخری‌زاده را مطرح کنند.

در همین رابطه، اگنس کالامارد، گزارشگر ویژه سازمان ملل گفته است که  پرسش‌های فراوانی در مورد ابعاد مختلف پرونده کشتن فخری‌زاده وجود دارد.

کالامارد کشتن فخری زاده را نقض قوانین بین‌المللی حقوق بشر و نقض منشور سازمان ملل در منع استفاده از قوه قهریه در خاک دیگر کشورها در زمان صلح خواند.

پیشتر نیز  آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل، در پاسخ به نامه رژیم ایران به این سازمان که در آن خواستار محکومیت کشته شدن فخری‌زاده شده بود، ضمن توصیه به “خویشتن‌داری” هرگونه “ترور یا قتل فراقضایی” را محکوم کرد.

محسن فخری‌زاده از مقام‌های ارشد سپاه پاسداران بود که ریاست سازمان پژوهش و نوآوری وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح را بر عهده داشت. از او به عنوان یکی از برجسته و پرنفوذترین چهره‌های برنامه هسته‌ای ایران نام برده می‌شد که نامش در فهرست تحریم‌های شورای امنیت سازمان ملل متحد قرار گرفته بود.

گفته شده است که کشتن او در حالی صورت گرفت که مقام‌های تهران در پی روشن شدن نتیجه انتخابات آمریکا نسبت به بازگشت دولت جو بایدن به برجام و لغو تحریم‌ها ابراز امیدواری کرده بودند.