رویترز: عربستان سعودی حریم هوایی خود را بر روی پروازهای اسرائیلی باز گذاشت

رویترز به نقل از یک مقام آگاه در کابینه دونالد ترامپ گزارش داد عربستان سعودی با عبور خطوط هوایی اسرائیل به امارات از حریم هوایی خود موافقت کرده است.

به گزارش رویترز این توافق پس از دیدار جرد کوشنر، مشاور کاخ‌سفید، با مقام‌های عربستان سعودی صورت گرفته است.

رویترز به نقل از این مقام آگاه،نوشته است که  کوشنر، آوی برکوویتز، نماینده آمریکا در امور خاورمیانه، و برایان هوک نماینده سابق آمریکا در امور ایران، این مسئله را در سفر خود به عربستان سعودی مطرح کردند.

این مقام آگاه که اشاره ای به نام او نشده است،  گفت: «ما توانستیم موضوع را حل و فصل کنیم».

در ادامه این گزارش آمده است که  قرار است اولین هواپیمای تجاری شرکت ایزریر اسرائیل امروز( سه‌شنبه) به امارات برود و اگر این توافق صورت نمی‌گرفت این پرواز در معرض لغو شدن قرار داشت.

این مقام آگاه افزوده که با راه‌اندازی این پرواز مسیر سفر هواپیماها از اسرائیل به امارات و از آنجا به بحرین کوتاه‌تر می‌شود.

پیشتر نیز شرکت هواپیمایی ملی امارات “اتحاد” حدود یک ماه پیش  در بیانیه‌ای اعلام کرد که  پروازهای خود در مسیر ابوظبی-تل‌آویو را از ۲۸ مارس (هشتم فروردین ۱۴۰۰) آغاز می‌کند.

این پروازها روزانه خواهند بود.

محمد البلوکی، مدیر عامل شرکت هواپیمایی اتحاد گفته بود که  آغاز پروازهای برنامه‌ریزی‌شده “یک لحظه تاریخی است” و فرصت‌های بازرگانی و گردشگری “نه تنها بین دو کشور بلکه در منطقه و فراتر از آن” را تقویت می‌کند.

عادی‌سازی روابط دیپلماتیک دو کشور با امضای “توافق‌نامه ابراهیم” در واشنگتن دی‌سی در تاریخ ۱۵ سپتامبر صورت گرفت.

که یک ماه بعد شرکت اتحاد نخستین پرواز آزمایشی تجاری به تل آویو را انجام داد