رویترز: معترضان در ایران تصاویر خامنه‌ای را سوزانده و خواهان بازگشت رضا پهلوی هستند

منبع:کیهان لندن

خبرگزاری رویترز روز یکشنبه ۱۵ ماه مه (۲۵ اردیبهشت) در گزارشی با اشاره به افزایش شدید قیمت مواد خوراکی و کالاهای اساسی در ایران نوشت مردم در اعتراض به گرانی به خیابان‌ها آمدند و علیه جمهوری اسلامی شعار سر دادند و خواستار آزادی سیاسی، سقوط رهبران نظام و پایان حکومت شدند.

در این گزارش آمده در ایران دولت قیمت برخی از کالاهای اساسی مانند روغن خوراکی و لبنیات را بر اساس آمارهای رسمی افزایش داده و این درحالیست که تقریباً نیمی از جمعیت ۸۵ میلیونی ایران زیر خط فقر زندگی می‌کنند.

رویترز می‌نویسد براساس ویدئوهای منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی معترضان تصاویر علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی را آتش زدند و خواستار بازگشت رضا پهلوی فرزند پادشاه فقید ایران شدند.

مردم ده‌ها شهر در استان‌های اردبیل، خوزستان، لرستان و خراسان رضوی به خیابان‌ها آمدند اما حکومت ادعا می‌کند اوضاع آرام است و هیچ خبری نیست. مقامات حتی ادعا می‌کنند که خبرها و ویدئوهای اعتراضات دروغ است! اما توضیح نمی‌دهند پس چرا اینترنت را در بسیاری شهرها قطع کرده و یا دسترسی شهروندان را به آن محدود کرده‌اند.

اعتراضات در اوایل روز یکشنبه ۲۵ اردیبهشت (۱۵ مه) نیز در ده‌ها شهر استان‌های مختلف ایران و همچنین در پایتخت ادامه یافت آنهم در حالی که یگان‌های ضد شورش در نقاط مختلف تهران مستقر شده‌اند.

«نت‌بلاکس» گزارش داد با تشدید اعتراضات ضد حکومتی در ایران اینترنت در بسیاری از شهرها قطع شده. حکومت برای قطع ارتباط معترضان و جلوگیری از انتشار ویدیوها و تصاویر مربوط به اعتراضات در رویترز در بخش دیگری از این گزارش می‌نویسد زمامداران جمهوری اسلامی برای سرپا نگه داشتن اقتصاد فلج شده ایران در شرایط تحریم‌ها به دنبال «احیای برجام» و توافق با آمریکا هستند و موج جدید اعتراضات فشارهای فزاینده بر حکومت وارد می‌آورد.

دولت جمهوری اسلامی به خاطر ترس از تکرار اعتراضات آبان ۹۸ تصمیم برای افزایش قیمت‌ها را «جراحی اقتصادی» یا «توزیع عادلانه یارانه‌ها» به اقشار کم درآمد می‌خواند! حال آنکه گرانی موضوعیست که مستقیم بر جیب و سفره مردم تأثیر می‌گذارد و با هیچ ترفندی نمی‌توان آن را کتمان کرد!

در ایران رسانه‌های حکومتی طبق معمول اخبار و گزارش‌های مربوط به اعتراضات را سانسور می‌کنند یا ادعا می‌کنند که آمریکا و اسرائیل در پشت «شورش» و «اغتشاش» قرار دارند.

گفتنی است که خبرگزاری رویترز از آندست رسانه‌های موسوم به جریان اصلی است که در سال‌های گذشته به این موضوع که مردم در اعتراضات در ستایش و قدردانی از پهلوی‌ها شعار می‌دهند و خواستار بازگشت «شاه ایران» و شاهزاده رضا پهلوی به کشور هستند نمی‌پرداخت.

روزنامه اقتصادی «جهان صنعت» چاپ تهران در گزارشی با عنوان حساس و بودار «مرحله حساس» با اشاره به قطع و کند شدن اینترنت در بعضی نقاط ایران می‌نویسد این روزها کند بودن سرعت اینترنت یا قطع آن در بعضی استان‌ها «آدم را کلافه می‌کند» اما در عصر ارتباطات مانع از پخش شدن اخبار و اطلاع از اوضاع و احوال کشور نمی‌شود… مگر می‌شود در قزوین آن‌طور به یک فروشگاه هجوم برده شود و فیلم آن دست به دست نشود، مگر می‌شود در ایذه آن‌طور غوغا شود و خبرش به تهران نرسد، مگر می‌شود در همه میدان‌های بزرگ پایتخت ماموران انتظامی و امنیتی مستقر باشند و توجه‌ها جلب نشود! به‌همین خاطر است که حتی خبرگزاری دولت هم قادر به سکوت نبود و بعد از انتشار ویدئوها و خبرهایی از برخی تجمعات در اعتراض به افزایش قیمت‌ها در گزارشی به آن پرداخت.»

برخی رسانه‌های داخلی و خبرگزاری‌های رسمی مانند ایرنا با این هدف که بگویند اعتراضات مهم نبوده و فقط در ارتباط با «افزایش قیمت» و بازگرداندن آنها به قیمت‌های قبلی بوده، مجبور به انتشار خبرهایی درباره اعتراضات شهرهای مختلف شده‌اند و با وجود انتشار خبر بازداشت‌ها اما تلاش می‌کنند فضا را آرام و معمولی نشان دهند.