رویترز نوشت: ارسال پیامک‌های مشکوک برای شهروندان ایران و روسیه، موجب نگرانی شده است

خبرگزاری رویترز در ارتباط با ارسال پیامک‌ها یی با متن  “ایالات‌متحده آمریکا تا ۱۰ میلیون دلار پاداش می‌دهد. برای اطلاعات در مورد دخالت خارجی علیه انتخابات آمریکا “نوشته است: هنوز روشن نیست که این پیامک‌ها از کجا و با چه شیوه‌ای ارسال شده است و چه افراد، نهاد یا کشوری پشت آن است.

این خبرگزاری بریتانیایی در ادامه افزود: به دنبال پیشنهاد مایک پومپئو، وزیر امور خارجه ایالات متحده در مورد پاداش ۱۰ میلیون دلاری برای افشای اطلاعات مربوط به دخالت در انتخابات پیش رو در ایالات‌متحده، برخی مشترکان تلفن همراه در ایران و روسیه پیام‌هایی با این مضمون را روی تلفن‌های خود دریافت کردند.

در ادامه گزارش امده است که  برخی از افراد، پس از مشاهده پیامک روی تلفن همراه خود، نخست تصور کردند که نوعی حمله سایبری انجام شده است.

این خبرگزاری بریتانیایی در ادامه می‌نویسید، اما با بررسی‌های بیشتر روشن شد که این پیامک‌ها محتوای پیامی را می‌رساند که پیش‌تر از سوی وزارت امور خارجه آمریکا اعلام شده بود.

در ادامه این خبر امده است که رسانه های  روسی نیز از دریافت این پیامک‌ها روی تلفن همراه برخی از شهروندان روسیه خبر داده‌اند.

رویترز نوشته است که تاکنون مشخص نشده است که  این پیامک‌ها از کجا و با چه شیوه‌ای ارسال شده است و چه افراد، نهاد یا کشوری پشت آن است.

بخش فرمان سایبری وزارت امور خارجه آمریکا نیز به پرسش رویترز در این زمینه پاسخ نداده و پرسش‌ها از شورای امنیت ملی کاخ سفید نیز هنوز بی‌پاسخ مانده است

اما وزارت خارجه آمریکا در این باره به شبکه خبری فارسی زبان ایران اینترنشنال  گفته است: «برنامه پاداش به عدالت از طریق پیامک و انواع دیگر وسایل ارتباطی در حال تبلیغ یک پاداش است.»

پیشتر نیز مقامات آمریکایی هشدار داده‌اند که کشورهای روسیه، چین، ایران و کره شمالی قصد دارند در فرایند انتخابات محلی و فدرال آمریکا دخالت کنند.