رویترز نوشت: تهران ضعیف تر و محتاج تر از آن است که بتواند اقدامی علیه امارات بکند

رویترز در ارتباط با هیاهوی تهدید آمیز،  حکومت اسلامی ایران، علیه امارات، به علت توافق ابوظبی با اسرائیل نوشت: رژیم اسلامی   برغم هیاهوهای اولیه، چاره ای جز پذیرش عادی سازی مناسبات امارات و اسرائیل ندارد به این خاطر که بعد از چین، امارات دومین شریک تجاری ایران و تنها مجرای تنفس این کشور در مقابل فشارها و تحریم های دولت واشنگتن است.

این خبرگزاری در ادامه نوشته است:  به همین خاطر حکومت ایران حتی برخلاف برخی دیگر از کشورها به نشانۀ اعتراض کاردار خود را در ابوظبی به ایران فرا نخواند یا پیوندهای خود را با امارات قطع نکرد.

رویترز به نقل از یک مقام دولتی ایران نوشت که حکومت ایران متناسب با منافع اش عمل می کند و تا موقعی که منافع آن به خطر نیفتد به خصومت روی نمی آورد.

خبرگزاری دولتی ایرنا، نیز پیشتر اعتراف کرد ه بود که هنوز بخش مهمی از صادرات و واردات ایران از طریق امارات صورت می پذیرد.

در ادامه این خبر رویترز از قول یک مقام دیگر حکومت  اسلامی که نخواست نامش فاش شود، نوشته است که  بی دلیل نیست که روحانیون حاکم بر کشور برای پیشگیری از انزوای بیشتر رژیم  اسلامی از موضع گیری شدید در قبال تحولات ژئوپُلتیکی منطقه اجتناب می کنند.

رویترز از قول یک مقام دیگر حکومت اسلامی گفته است که این کشور هیچ سودی از اتخاذ تدابیر عجولانه نخواهد برد، زیرا، رهبران تهران خوب می دانند که کشورهای دیگر نظیر عمان، بحرین و عربستان سعودی مناسبات شان را با اسرائیل عادی خواهند کرد.

در ادامه این گزارش،  مئیر جاودانفر تحلیلگر اسرائیلی ایرانی تبار گفته است که عادی سازی مناسبات اسرائیل و امارات یعنی مهمترین شریک تجاری حکومت ایران در منطقه شکست بزرگی برای رژیم  اسلامی در خاورمیانه بوده است.

رویترز نوشته است: هم اکنون  برخی نیروهای درون نظام اسلامی ایران نگرانند که خویشتن داری تهران در قبال عادی سازی مناسبات اسرائیل و امارات، تهران را در نگاه متحدان شبه نظامی اش در منطقه ضعیف نشان دهد چرا که حکومت ایران تمام قدرت و نفوذ خود را طی دو دهۀ گذشته در منطقه مرهون همین نیروها بوده است.

رویترز در ادامه نوشته است:   بعید نیست که نیروهای نیابتی حکومت اسلامی ایران برای نشان دادن نارضایتی خود دست به  اقداماتی از قبیل انفجار و بمب گذاری و بکارگیری پهپاد و موشک مبادرت ورزند.

یک دیپلمات پیشین حکومت  اسلامی به رویترز گفته است که در درون خود ایران،  نیروهای افراطی وابسته به حکومت،  عادی سازی مناسبات امارات و اسرائیل را اقدامی تحریک آمیز می دانند  زیرا، از نگاه آنان این تحول اسرائیل را در بیخ گوش ایران قرار می دهد.