رویترز: ونزوئلا «دو میلیون بشکه نفت سنگین» به حکومت ایران می‌فروشد

خبرگزاری رویترز، به نقل از یک منبع آگاه از ایران نوشته است:  ونزوئلا در حال بارگیری دو میلیون بشکه نفت سنگین خود به یک نفتکش ایرانی است و قرارداد فروش آن میان شرکت‌های ملی نفت ونزوئلا و ایران امضا شده است.

این منبع آگاه که نام او برده نشده، به رویترز گفت شرکت ملی نفت ایران این محموله را خریده است.

اکنون این سوال برای بسیاری پیش آمده است که با توجه به این‌که ذخایر نفت بی‌مشتری ایران در خلیج فارس که به بالای ۱۲۰ میلیون بشکه رسیده است، هنوز دقیقاً معلوم نیست چرا؟حکومت ایران ؟  این محموله بزرگ نفتی را خریده و می‌خواهد به کدام کشور بفروشد.؟؟

یادآور می شود که هر دو کشور ایران و ونزوئلا از سوی آمریکا تحریم شده‌اند و نه‌تنها برای فروش نفت خود دچار مشکل‌اند که شرکت‌های بیمه، نفتکش‌ها و شرکت‌های خدمات دریایی نیز از همکاری‌ با آن‌ها واهمه دارند.

ایالات متحده در تلاش است تا مانع همکاری ونزوئلا ورژیم  ایران شود و ماه ژوئیه ۱.۱ میلیون بشکه بنزین ارسالی از ایران به ونزوئلا را توقیف کرد.  نفتکش عظیم «هانی» که ۲.۱ میلیون بشکه میعانات گازی ایران را اخیراً به بنادر ونزوئلا حمل کرده بود، اکنون با تغییر نام به «هورس»، دو میلیون بشکه نفت سنگین ونزوئلا را بارگیری می‌کند.

در این خبر امده است که ونزوئلا با مخلوط کردن میعانات گازی (نوعی نفت فوق سبک) با نفت سنگین خود، پروسه پالایش نفت و تولید بنزین را آسان‌تر می‌کند.  از سوی دیگر گزارش شده است که در ماه‌های گذشته ونزوئلا با کمبود شدید بنزین مواجه بوده است.

این خبرگزاری  در ادامه نوشته است: گرچه  نام نفتکش که در مالکیت ایران است تغییر کرده، اما در خود شرکت ملی نفت ونزوئلا، نام کشتی «مستر هانی» قید شده است. احتمال می رود که دوباره  حکومت ایران می‌خواهد نام کشتی را تغییر دهد.

به گزارش رویترز ایران و ونزوئلا با تغییر کوتاه‌مدت نام کشتی‌ها تلاش می‌کنند از تحریم‌های آمریکا جان به در برند. همچنین این نفتکش از خلیج فارس تا ونزوئلا سیستم سیگنال‌دهی خود را خاموش نگه داشته بود تا حرکت آن از دید شرکت‌های ردیابی نفتکش‌ها پنهان بماند.

هنوز معلوم نیست این نفتکش چه زمانی ونزوئلا را ترک خواهد کرد و مقصد نهایی محموله نفتی کجاست.؟؟؟

در ادامه این خبر آمده است که  سه نفتکش «فورچون» «فاکسون» و «فورست» با ۸۰۰ هزار بشکه محموله بنزین از اقیانوس اطلس عبور کرده و به سمت ونزوئلا در حرکت‌اند.  حکومت ایران در اردیبهشت و خرداد سال جاری  نیز با پنج نفتکش، از جمله سه نفتکشی که نام آن‌ها برده شد، ۱.۵ میلیون بشکه بنزین تحویل ونزوئلا داده بود